Головна

Авторизація



У Великобританії введено маркування «світлофор» PDF Друк e-mail

306_12Сьогодні в багатьох країнах світу серйозно постала проблема ожиріння. Багато відомих американських компаній вирішили маркувати продукти «групи ризику» спеціальним маркуванням з попередженнями щодо вміст у них жирів, цукру та інших речовин, що викликають ожиріння. Але, на жаль, споживачі не розуміють рекомендацій виробників, і таким чином маркування продуктів харчування не приносило очікуваних результатів.

Альтернативну програму запропонували британські виробники. Програма GDA (Guideline daily amount - керівництво щоденного споживання) пропонує триколірне маркування «світлофор»: на ньому буде показано три рівні, позначених зеленим, жовтим та червоним кольорами із зазначенням кількості жирів, солі і цукру, допустимих для кожного з цих рівнів. Маркування буде містити інформацію про щоденний баланс основних груп продуктів, а також кількість калорій в кожному з них.

Детальніше...
 
Рекомендації щодо забезпечення доступності web-контенту для людей з обмеженими можливостями PDF Друк e-mail

309_12В даний час Інтернет проник у всі сторони нашого життя і стає важливим засобом для вирішення повсякденних завдань, тому дуже важливо, щоб він був однаково доступний всім людям і, тим більше, людям з обмеженими можливостями, наприклад, незрячим або зі зниженим зором, нечуючим або з втратою слуху, з обмеженими здібностями до навчання, інтелектуальними обмеженнями, обмеженнями здатності переміщення, з порушеннями мови і чутливістю до світла. Саме для цієї мети був розроблений стандарт ISO/IEC 40500:2012 «Інформаційні технології. Рекомендації щодо забезпечення доступності Веб-контенту (WCAG) 2.0».

Детальніше...
 
У Мінську відбулося 44-те засідання Науково-технічної комісії зі стандартизації Міждержавної Ради зі стандартизації, метрології та сертифікації PDF Друк e-mail

308_12Міждержавна Рада зі стандартизації, метрології та сертифікації (МРС) Спільноти Незалежних Держав (СНД) є міжурядовим органом СНД з формування і проведення узгодженої політики з стандартизації, метрології та сертифікації.

23 - 25 жовтня 2012 р. у м. Мінськ (Республіка Білорусь) відбулося 44-те засідання Науково-технічної комісії зі стандартизації (НТКС), 27-ме засідання Робочої групи з інформаційних технологій (РГ ІТ) Міждержавної Ради зі стандартизації, метрології та сертифікації (МДР) та 3-тє засідання тимчасової робочої групи (РГ) з каталогізації.

Детальніше...
 
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відміни реєстрації декларації про відповідність" PDF Друк e-mail

Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відміни реєстрації декларації про відповідність".

 
Щодо анулювання технічних умов на підставі п.8.5.4 г) ДСТУ 1.6:2004 PDF Друк e-mail

До уваги власників  технічних умов!

Повідомляємо, що на виконання Наказу №700 від 26.10.2012 р. по ДП «Укрметртестстандарт» згідно з п.8.5.4 г) ДСТУ 1.6:2004 «Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів» (з урахуванням зміни №5 від 14.03.2012 р.) державна реєстрація технічних умов (ТУ), наведених у Додатку анульована.

Відновлення реєстрації ТУ – відповідно до вимог  п. 8.5.5 ДСТУ 1.6:2004.

Телефон для довідок: (044) 423-49-60

Додаток - Перелік технічних умов, держреєстрація яких анульована   на підставі п.8.5.4 г)  ДСТУ 1.6:2004.

 
У Китаї розроблено нормативи для дитячої косметики PDF Друк e-mail

303_12Державна організація Китаю з контролю харчових продуктів і медикаментів (SFDA) опублікувала рекомендації щодо застосування та контролю дитячої косметики. До цього часу дитяча косметика виготовлялася за тими ж технологіями, що й косметика для дорослих.

В опублікованих Рекомендаціях визначені сфера застосування, принципи розробки, вимоги безпеки, що застосовуються до косметики для дітей віком до 12 років.

Рекомендації встановлюють жорсткі вимоги до маркування цієї продукції, воно повинне бути чітким та однозначним. Крім того, дитяча косметика повинна містити менше барвників, антисептичних та поверхнево-активних речовин, інгрідієнти повинні мати досвід безпечного застосування, під час їх виробництві не повинні використовуватися генетичні та нанотехнології.

 
В Азербайджані вирішують хлібні проблеми PDF Друк e-mail

300_12У всі часи хліб був і залишається головним продуктом нашого столу. Але, на жаль, часто його якість залишає бажати кращого.

Відомі випадки, коли хліб виявляється непридатним до вживання на наступний день після покупки. Він набуває неприємного запаху і пліснявіє, в той час як цвіль на хлібі, випеченому з дотриманням усіх технологій, з'являється через досить великий проміжок часу. Така рання поява цвілі часто відбувається в результаті використання зараженої муки, на хлібі розвиваються мікроскопічні гриби, які синтезують і накопичують мікотоксинів. Причиною зараження борошна є порушення правил зберігання зерна (або готової муки).

Детальніше...
 
У Білорусі планується розробка законопроекту, що встановлює норми безпеки харчової продукції. PDF Друк e-mail

302_12Законопроект буде розроблений в рамках реалізованого в республіці проекту Євросоюзу, який здійснює підтримку інфраструктури якості в частині безпеки харчових продуктів. Необхідність розробки даного законопроекту викликана можливістю різкого зростання на білоруському ринку імпортної продукції у зв'язку з вступом до СОТ Російської Федерації і розвитком інтеграційних утворень. Законопроект буде аналогом нормативного акта, чинного в ЄС. Про це повідомив керівник Державної ради зі стандартизації Білорусі Віктор Назаренко.

Крім того, планується визначити компетентний орган, контролюючий механізми взаємодії органів державного управління в даній сфері, а також створити систему обміну інформацією про небезпечні харчові продукти, аналогічні європейській системі RAPEX.

 
Міжнародні стандарти захищають кіберпростір PDF Друк e-mail

299_12Міжнародна організація з стандартизації (ISO) та Міжнародна електрична комісія (IEC) представили новий стандарт ISO/IEC 27032:2012 «Інформаційні технології. Методи забезпечення безпеки. Керівні вказівки щодо забезпечення кібербезпеки», який забезпечить безпеку онлайнових операцій, обміну персональною інформацією через Інтернет і захистить комп'ютер під час перегляду Веб-сайтів.

Сьогодні, коли практично в усіх сферах  діяльності людини використовується Інтернет, з'являється необхідність у посиленні безпеки кіберпростору. Необхідно створити такі умови користування, в яких люди можуть спілкуватися, вчитися, робити покупки і обмінюватися інформацією, не турбуючись про власну безпеку і захищеність особистих даних.

Детальніше...
 
« ПочатокПопередня291292293294295296297298299300НаступнаКінець »

Сторінка 296 з 391
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua