Головна

Авторизація



Ріо +20. Творчість на основі угоди PDF Друк e-mail

ria_title

«Ріо +20» - це коротка назва Конференції Організації Об'єднаних Націй з питань сталого розвитку, яка відбудеться в Ріо-де-Жанейро, Бразилія, в червні 2012 року, через двадцять років після історичного саміту «Планета Земля» 1992 року в Ріо. Проведення Ріо +20 дасть нам також можливість уявити, яким ми хотіли б бачити світ через 20 років.
Присутні для участі в Конференції Ріо +20 світові лідери, поряд з тисячами представників приватного сектора, науковців та інших груп, зможуть спільними зусиллями виробити концепцію того, як можна скоротити бідність, сприяти розвитку соціальної справедливості та забезпечити належні заходи з охорони навколишнього середовища з урахуванням поступальних темпів зростання чисельності населення планети.
На офіційних дискусіях обговорюватимуться дві головні теми: як створити «зелену економіку» для досягнення сталого розвитку та виведення людей з убогості, і поліпшення міжнародної координації сталого розвитку.
Це історична можливість для визначення шляху до сталого майбутнього - майбутнього з великим числом робочих місць, чистішою енергетикою, більшою безпекою і гідним рівнем життя для всіх.
Брошура «Ріо +20. Творчість на основі угоди. Як стандарти ISO перетворять добрі наміри в сфері сталого розвитку в конкретні результати», видана ISO, розповідає про те, як добровільні стандарти ISO на основі консенсусу зацікавлених представників бізнесу, уряду і суспільства, забезпечують інструменти для успішного втілення на практиці глобальних планів щодо забезпечення сталого розвитку суспільства, озвучених ще на саміті з проблем Землі в 1992 році.

 

«Ріо +20. Творчість на основі угоди. Як стандарти ISO перетворять добрі наміри в сфері сталого розвитку в конкретні результати»

ISO - бізнес, держава і суспільство в одній команді

ria_1З того часу, як у 1992 році відбувся Саміт Землі, добровільні міжнародні стандарти ISO постійно пропонують інструменти для перетворення глобального прагнення до стабільності в практичні дії, що ведуть до позитивних результатів. Це стандарти ISO, які розробляються на основі консенсусу між бізнесом, державою і суспільством.

Портфель ISO, що включає на сьогоднішній день більше 18 600 стандартів, пропонує рішення для всіх напрямів стабільного розвитку: екологічного, економічного і соціального. Висока ефективність Міжнародної організації зі стандартизації (ISO) досягається завдяки тому, що ISO є неполітичною, безпартійною платформою, де стандарти розробляються в рамках прозорого, відкритого для всіх зацікавлених осіб процесу, під час якого вони можуть впливати на результат, постійно переглядати та покращувати його.

Домовленості, досягнуті між бізнесом, державою і суспільством під час таких подій, як Саміт Землі і майбутнє Ріо +20, повинні спрямовуватися в площину практичних дій, які можуть бути реалізовані по всьому світу.

ISO - це організація, де представники всіх зацікавлених категорій працюють спільно з метою розроблення глобальних стандартів, які встановлюють конкретні вимоги для вирішення проблем, що стоять перед міжнародним співтовариством.

ISO - це організація, де люди зі всього світу прагнуть досягти позитивних результатів і створити інструмент, що перетворить глобальний консенсус в глобальні дії.

Стандарти ISO в діїria_2

Перед тим, як коротко описати ISO та принципи її роботи, пропонуємо деякі приклади, що демонструють, використання стандартів ISO, як інструменту досягнення стабільного розвитку в трьох його напрямках. Більше інформації про досвід користувачів стандартів ISO можна подивитися на web-сайті ISO.

Обговорення добре.

Коли за обговоренням слідують дії ще краще.

Коли за діями слідують позитивні результати ще краще.

ISO дає позитивні результати.

ЕКОЛГІЯ

   ria_3Екологічний менеджмент

Одним з конкретних результатів після конференції Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища і розвитку, що відбулася в Ріо-де-Жанейро в 1992 році, було розроблення стандартів ISO серії 14000 з екологічного менеджменту, які сприяють впровадженню завдань стабільного розвитку, що обговорювалися на першому Саміті Землі.

По суті стандарти ISO серії 14000 служать основою для діяльності великих і малих організацій обробної промисловості та послуг державного та приватного секторів у розвинених країнах і країнах, що розвиваються, а також у країнах з перехідною економікою. Їхньою  метою є:

  • зведення до мінімуму шкідливого впливу на навколишнє середовище;

  • задоволення нормативних вимог;

  • досягнення постійного поліпшення екологічної продуктивності;

  • підвищення ефективності бізнесу за рахунок підвищення ефективності використання ресурсів.

ria_4Чи призвели до істотних змін стандарти ISO серії 14000?

Відповіддю на це питання буде постійно зростаюче число користувачів цих стандартів.

В кінці грудня 2009 року, через 13 років після першої публікації стандарт ISO 14001, що надає рекомендації з усіх питань впровадження систем екологічного менеджменту, користується популярністю в 159 країнах і економіках. Серед користувачів стандарту державні і приватні, великі і малі організації, що працюють як в обробній промисловості, так і в сфері послуг, як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються.

Тематичні дослідження про результати впровадження стандарту ISO 14001 в різних країнах світу доступні на сайті ISO www.iso.org

Крім стандарту ISO 14001 серія 14000 охоплює 24 інших стандарти, призначені для вирішення конкретних проблем, наприклад, аналіз життєвого циклу, екологічне маркування і парникові гази.

ria_5Зміна клімату

Стандарти ISO 14064:2006 та ISO 14065:2007 встановлюють узгоджені на міжнародному рівні вимоги для проведення вимірювань викидів парникових газів (GHG) та перевірку таких заяв, як «тонна вуглецю - це завжди тонна вуглецю». Вони підтримують програми по скороченню викидів парникових газів, а також програми торгових викидів. Крім відповідності Рамковій конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату, в теперішній час вони отримали схвалення з боку безлічі користувачів, серед яких друкарні Нової Зеландії, норвезькі судноплавні компанії, індійська будівельна компанія та іспанська організація, що є одним з найбільших в світі постачальників транспортної інфраструктури.

ISO та навколишнє середовищеria_6

Стандарти ISO серії 14000 є найбільш очевидною частиною роботи ISO в галузі екології. Крім того, ISO пропонує широкий портфель стандартів на відбір проб, випробування та аналітичні методи вирішення конкретних екологічних проблем. Вона розробила понад 650 міжнародних стандартів для контролю параметрів якості повітря, води, грунту та радіаційного випромінювання. Ці стандарти забезпечують бізнес і державу науково обгрунтованими даними щодо екологічних наслідків господарської діяльності. Вони також можуть використовуватися  як технічна основа для охорони навколишнього середовища. Крім того, розроблено стандарти на проектування нових і модернізацію існуючих будівель, для підвищення ефективності використання енергії, що теж створює певний вплив на навколишнє середовище.

 

 

ЕКОНОМІКА

ria_7Стандарти ISO передбачають рішення для отримання прибутку майже у всіх галузях діяльності, охоплюючи сільське господарство, будівництво, машинобудування, виробництво, розподіл, транспорт, охорону здоров'я, інформаційні та комунікаційні технології, продовольство, вода, навколишнє середовище, енергетику, менеджмент якості, оцінку відповідності та послуги .

Ефективність, продуктивність, інновації

Стандарти сприяють стабільному економічному розвитку за рахунок підвищення ефективності і, отже, збереження ресурсів. Вони підтримують роботу промисловості, встановлюючи характеристики, розміри, вимоги та методи випробувань, правила проектування, будівництва, виробництва та розподілу ресурсів. Крім того, вони забезпечують сумісність і взаємодію інформаційних та комунікаційних технологій, які стали основою майже всіх секторів економіки.
Стандарти допомагають прискорити час виходу на ринок і поширення тих продуктів та послуг, які створюються на основі інновацій, наприклад, нано-технології чи електромобілі, сприяють розвитку торгівлі, забезпечуючи основу для угоди між партнерами по бізнесу та надаючи технічну підтримку.

Економічні вигоди

Німецькі дослідження показали, що економічна вигода від стандартизації складає близько 1% від валового внутрішнього продукту, в той час як дослідження фахівців з Великобританії встановили, що стандарти щорічно роблять внесок в економіку в розмірі близько 2,5 млрд. англійських фунтів стерлінгів і на 13% збільшують продуктивність праці. За оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD) та Міністерства торгівлі США виявляється, що стандарти, зокрема, пов'язані з оцінкою відповідності, впливають на 80% світової торгівлі. Тому не дивно, що Всесвітня організація торгівлі (WTO) вимагає від своїх членів використання міжнародних стандартів, у тому числі стандартів ISO, для усунення технічних бар'єрів в торгівлі, викликаних відмінностями в національних або регіональних стандартах.

ria_8Стандарти на системи управління

Першим стандартом на системи управління був стандарт ISO 9001. Це найвідоміший стандарт ISO, який грунтовно запроваджено у світову економіку. В кінці 2009 року, щонайменше, мільйон організацій у 178 країнах використовували стандарт ISO 9001. Крім своїх основних завдань, серед яких управління підприємством, охорона навколишнього середовища, підвищення продуктивності, такі стандарти широко використовуються для встановлення довіри між діловими партнерами, а також виступають умовою для участі в глобальних ланцюгах поставок і дають право на участь в тендерах. Після впровадження стандартів ISO 9001 та ISO 14001 розпочалося розроблення інших стандартів для потреб конкретних галузей чи для вирішення конкретних питань.

ria_9До них відносяться: 

Інформаційна безпека (Стандарт ISO / IEC 27001);

Безпека харчових продуктів (Стандарт ISO 22000);

Забезпечення безпеки ланцюга поставок (Стандарт ISO 28000);

Енергетичний менеджмент (Стандарт ISO 50001);

Безпека дорожнього руху (Стандарт ISO 39001).

Хоча стандарт ISO 31000 на управління ризиками не є стандартом на системи управління, він також належить до цієї категорії, оскільки його впровадження дає переваги будь-якій організації, як у державному, так і в приватному секторі. Такі переваги можуть бути економічними, екологічними та соціальними, що робить його важливим інструментом для забезпечення стабільності.

ria_10

 

СУСПІЛЬСТВО

Стандарти ISO допомагають бізнесу, державі і суспільству перетворити такі соціальні прагнення, як соціальна відповідальність, охорона здоров'я, безпека харчових продуктів та води в конкретні дії. При цьому вони реалізують Цілі розвитку тисячоліття ООН.

Соціальна відповідальність

1 листопада 2010 був опублікований стандарт ISO 26000, який дає рекомендації організаціям з питань соціальної відповідальності з метою забезпечення стабільного розвитку. Велике значення цієї події підтверджується тим фактом, що протягом чотирьох місяців після публікації стандарту, його пошукові запити в Google досягли п'яти мільйонів. Це вказує на те, що існує глобальне бажання організацій державного і приватного секторів здійснювати відповідальну, прозору та етичну діяльність.

До розроблення стандартів ISO 26000 залучалися експерти з 99 країн і понад 40 міжнародних організацій. Розробники сподіваються, що стандарт ISO 26000 допоможе перейти від благих намірів до реальної соціальної відповідальності.

ria_11Здоров'я

ISO пропонує більше 1200 стандартів для полегшення та покращення діяльності в сфері охорони здоров'я. Вони розроблені 19 технічними комітетами ISO, які працюють у конкретних областях охорони здоров'я і об'єднують лікарів-практиків, експертів з промисловості та представників інших зацікавлених сторін. Розглядаються теми, що стосуються питань інформатики в сфері охорони здоров'я, лабораторного обладнання і тестування, медичних приладів та їхньої оцінки, стоматології, стерилізації медичних виробів, імплантатів для хірургії, біологічної оцінки, протезування та ортопедії, управління якістю і захистом відомостей про ria_13пацієнтів. В результаті враховуються інтереси вчених, виробників, законодавців, працівників охорони здоров'я, і, найголовніше, пацієнтів. Всесвітня організація охорони здоров'я, одна з основних зацікавлених сторін у цій роботі, підтримує тісний зв'язок з технічними комітетами і підкомітетами, пов'язаними з охороною здоров'я.

Вода

Однією з головних задач Цілей розвитку тисячоліття ООН є забезпечення безпеки питної води, поліпшення санітарних умов і послуг водопостачання та каналізації. Вирішенню цього завдання також сприяють стандарти ISO, яких на сьогоднішній день існує більше 430. Суміжні області, в яких працює ISO, охоплюють іригаційні системи і пластикові труби для водопостачання. Основним партнером під час розроблення стандартів на якість води є ООН.

 

КОРОТКО

ria_14Стандарти ISO

Стандарти ISO - це добровільні стандарти, виконання вимог яких забезпечує високу якість, екологічність, безпеку, надійність, ефективність, результативність, взаємозамінність та сумісність, а також оптимальну ціну. Стандарти можуть поширюватися на продукцію, послуги, матеріали і процеси, а також встановлювати вимоги до персоналу. Це стратегічні інструменти, засновані на консенсусі щодо термінології, вимірювань, випробувань та інших параметрів. Міжнародні стандарти ISO з'єднують міжнародний досвід і передову практику, регулярно переглядаються для підтримки актуального стану.

ria_15Організація ISO

ISO - це мережа національних інститутів стандартизації більш ніж з 160 країнах у всіх регіонах світу, більшість з яких є країнами, що розвиваються або країнами з перехідними економіками. Хоча ISO - неурядова організація, багато з її членів є або частиною урядової структури своєї країни, або уповноваженими урядами займатися стандартизацією, або є приватними організаціями, створеними на основі галузевих асоціацій.

У результаті ISO має унікальне положення, що забезпечує зв'язок між державним і приватним сектором. Це сприяє тому, що в процесі розроблення стандартів враховуються інтереси всіх зацікавлених сторін і забезпечується вигода для бізнесу, держави і суспільства в цілому.

Система ISO

ISO починає розроблення нових стандартів у тих секторах і для тих зацікавлених сторін, які виражають чітко визначені потреби в них. Стандарти ISO розробляються технічними комітетами (підкомітетами або проектними комітетами) в складі яких працюють експерти з промислового, технічного та ділового секторів, які звернулися з питання розроблення стандартів і збираються згодом їх використовувати. В процесі розроблення стандартів можуть брати участь представники державних органів, випробувальних лабораторій, споживчих асоціацій, неурядових організацій, наукових кіл та інших зацікавлених сторін.

Експерти беруть участь у розробленні стандартів як національні делегації, обрані національним органом членом ISO. Національні делегації повинні представляти не тільки інтереси тих організацій, у яких вони працюють, а й інтереси інших зацікавлених сторін.

Більшість членів ISO мають встановлені процедури для отримання напрацювань і проектів стандартів, а також можливість їх коментувати.

Завдяки великій кількості зацікавлених сторін, що беруть участь в процесі розроблення, в тому числі представників промисловості, регулюючих органів, споживачів, міжнародні стандарти ISO поєднують у собі міжнародний досвід і передову світову практику.

Стандарти ISO розробляються на основі консенсусу, який визначається як відсутність стабільної опозиції. Практика ISO іноді сприймається як технократична, а по суті заснована на спілкуванні людей до тих пір, поки вони не погодяться: «Це те, що потрібно робити!»

ria_16Державний і приватний сектор товариші по команді ISO

Партнерами ISO з питань міжнародної стандартизації є Міжнародна електротехнічна комісія і Міжнародний союз електрозв'язку. ISO має тісні стосунки з Всесвітньою організацією торгівлі (WTO), яка особливо цінує внесок стандартів ISO, спрямований на зниження технічних бар'єрів у торгівлі (ТВТ).

Стандарти ISO розробляються відповідно до принципів прозорості, відкритості, неупередженості та консенсусу, ефективності та актуальності, а також враховують проблеми країн, що розвиваються.
ISO співпрацює з ООН, її спеціалізованими установами та комісіями, наприклад, Комісією Кодекс Аліментаріус, Європейською економічною комісією ООН, Всесвітньої організацією охорони здоров'я та Міжнародною морською організацією, а також тими організаціями системи ООН, які надають допомогу і підтримку країнам, що розвиваються, наприклад, Конференція з торгівлі та розвитку ООН, ООН з промислового розвитку та Міжнародний торговий центр.

Технічні комітети ISO офіційно співпрацюють з більш ніж 700 міжнародними та регіональними організаціями.

ISO зміцнила свої зв'язки також з міжнародними організаціями, що представляють інтереси різних груп зацікавлених сторін, у тому числі: Всесвітнім економічним форумом, Міжнародною організацією споживчих спілок, Всесвітньою радою підприємців по сталому розвитку та Міжнародною федерацією користувачів стандартів.

ria_17Що зроблено і що планується зробити

Сьогодні, через 20 років після Саміту Землі, більшість людей згодні з тим, що для досягнення стабільності необхідні глобальні, цілісні і практичні рішення. Ось чому міжнародні стандарти ISO стають все більш затребуваними і попит на них постійно зростає.

Нові стандарти, опубліковані в останні роки або ті, що знаходяться в стадії розроблення, стосуються різних областей, серед яких соціальна відповідальність, інформаційна та громадська безпека, зміна клімату, енергоефективність і відновлювальні джерела енергії, екологічно раціональне проектування будівництва та експлуатації, справедливі і прозорі контракти закупівлі, послуги водопостачання, нано-технології, інтелектуальні транспортні системи, управління безпекою харчових продуктів, охорона здоров'я.

У найближчі кілька років ISO зможе запропонувати стандарти, що стосуються таких актуальних питань, як вуглецевий слід продукції, управління активами, енергозбереження, управління людськими ресурсами, аутсорсинг, безпека атракціонів типу луна-парк, біопаливо.

Від благих намірів до конкретних результатів

Підводячи підсумки 20 років, що минули після Саміту Землі, ISO може відзначити, що за ці роки було розроблено велику кількість практичних інструментів, які допоможуть міжнародній спільноті вирішити проблеми стабільності. Але організація не зупиняється на досягнутому, тому що наведений вище список нових проектів постійно оновлюється і поповнюється.
У цій брошурі продемонстровано як представники бізнесу, уряду і суспільства, об'єднані ISO, працюють єдиною командою з метою розроблення практичних глобальних рішень з питань стабільності, що стоять перед нашою планетою.

ria_18Як підтримати темп

Портфель стандартів ISO постійно оновлюється, в рік публікується близько 1000 нових або переглянутих стандартів. Актуальну інформацію про діяльність ISO завжди можна отримати на сайті www.iso.org або підписавшись на RSS розсилку. При розробці найбільш важливих стандартів на сайті ISO публікуються брошури, статті та інша додаткова інформація. Прикладами є розділи, присвячені таким стандартам, як ISO 26000 (соціальна відповідальність), ISO 9001 (управління системами якості), ISO 14001 (екологічний менеджмент) і т.д.
У розділі «Гарячі теми» зібрані прес-релізи, статті і виступи за темами, серед яких: зміни клімату, енергетика, інформатизація охорони здоров'я, нано-технології, соціальна відповідальність і стабільний розвиток.

Крім того, постійно публікуються матеріали, що стосуються нових стандартів, наприклад, ISO 50001 (управління енергією), ISO 14067 (вуглецевий слід продукції), в тому числі відео-та мультимедійні прес-релізи.

 

Інформаційні ресурси:

 

Сайт ISO:

www.iso.org

Журнал ISO Фокус +:

www.iso.org/iso/iso-focus-plus

Відео про діяльність ISO:

http://www.youtube.com/user/PlanetISO

ISO-кафе:
http://www.iso.org/iso/theisocafe.htm

   Слідкуйте за нами на Twitter:

www.twitter.com/isostandards

Приєднуйтесь до нас на Facebook:

http://www.facebook.com/isostandards

Зв'яжіться з членом ISO у вашій країні:

http://www.iso.org/iso/iso_members

Останнє оновлення на Середа, 24 лютого 2016, 16:20
 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua