Головна

Авторизація



Держспоживстандарт проведе нараду з питань обов’язкової сертифікації харчових продуктів. PDF Друк e-mail

Прес-служба Держспоживстандарту України

n517 вересня 2010 року за ініціативою Держспоживстандарту пройде розширена нарада, присвячена обговоренню питання про обов’язкову сертифікацію харчової продукції. На нараді буде озвучена позиція Європейської бізнес-асоціації, Міжнародної фінансової корпорації, та асоціацій вітчизняних виробників: ЗАТ "Укркондитер", Національної асоціації молочників України "Укрмолпром", Національної асоціації виробників м’яса і м’ясопродуктів України "Укрм’ясо", Асоціації "Укроліяпром". Також у нараді візьмуть участь представники Міністерства економіки України, Міністерства аграрної політики України. Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства юстиції України, Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва.

Україна взяла на себе зобов’язання скасувати обов’язкову сертифікацію харчової продукції з дати вступу до СОТ. У грудні 2009 року уряд відмінив наказ Держспоживстандарту від 01.02.2005 "Про затвердження Переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації" у частині обов’язкової сертифікації 17 груп харчових продуктів, зокрема, це чай, кава, цукерки шоколадні, олії, сири тверді, масло вершкове, маргарини, консерви, ковбаси напівкопчені та інше.

 

При цьому в переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації, залишаються продукти харчування для дітей, алкогольні напої та тютюнові вироби. Однак, це рішення було оскаржено Генеральною Прокуратурою України, і зараз розглядається у судовому порядку.

Окремі фахівці та експерти вважають, що скасування обов’язкової сертифікації харчових продуктів призведе до негативних наслідків: погіршення забезпечення населення продукцією належної якості, збільшення імпорту небезпечних харчових продуктів, створення умов для тіньового виробництва.

 

У свою чергу представники європейскої бізнес-спільноти вважають, що реалізація урядом нових європейських умов сертифікації харчових продуктів дозволить більш активно заощаджувати іноземні інвестиції, а також зберегти робочий час, який витрачається на проходження процедур сертифікації. Крім того, буде усунуто дублювання контролю харчової продукції між органами Держспоживстандарту та Санітарною і Ветеринарною службами, як того вимагають закони України.

 

Представники ЕBA ( Європейська бізнес-асоціація) також підкреслюють, що скасування сертифікації продуктів не відіб’ється на рівні контролю за якістю: оскільки залишається багаторівневий контроль за харчовими продуктами протягом усього процесу їхнього виробництва та обігу з боку Санітарної та Ветеринарної служб, а також територіальних органів Держспоживстандарту.

Однак, фахівці системи технічного регулювання стурбовані тим, що у разі введення нових вимог, фактично доведеться розраховувати лише порядність виробника чи імпортера, оскільки попередні норми будуть скасовано, а нові регулюючи механізми ще на працюють.

 

У Держпостребстандарті підтримують необхідність поступового наближення до норм та правил СОТ, у переліку яких є добровільна сертифікація, коли виробник чи імпортер з метою підтвердження якості товарів чи послуг самостійно замовляє проведення випробувань. «Необхідно активізувати роботу з роз’яснення перспектив та вигоди добровільної сертифікації, і така робота вже проводиться з керівниками галузевих Асоціацій»- кажуть у відомстві.

 

Наразі, за дорученням Віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпко Держспоживстандарт підготував проект нормативно-правового акту з зазначеного питання. З метою узгодження позицій виробників, імпортерів та центральних органів влади планується проведення розширеної наради у Держспоживстандарті – щоб допомогти формуванню громадської думки з питань сертифікації харчової продукції, поліпшенню підприємницького клімату.

 

Останнє оновлення на Середа, 24 лютого 2016, 14:57
 

Сopyright 2009-2023, csm.kiev.ua