Головна

Авторизація



Українські виробники соняшникової олії та соків виступають проти скасування обов’язкової сертифікації харчової продукції PDF Друк e-mail

n53Прес-служба Держспоживстандарту України

Українські виробники соняшникової олії та соків виступають проти скасування обов'язкової сертифікації харчової продукції. Про це керівники асоціацій «Укроліяпром» та «Союз виробників сокової продукції України» заявили на розширеній нараді в центральному апараті Держспоживстандарту України 7 вересня 2010 року.

За словами представника «Союзу виробників сокової продукції України» Сергія Черепкова, «якщо виробник хоче представити свій продукт на ринку, особливо, коли мова йде про європейські ринки, він обов'язково повинен його сертифікувати. Це перша і головна умова. Досвід роботи з органами сертифікації в країнах Європейського Союзу, Південно-Африканській республіці, Канаді та Японії доводить це».

 

«Сертифікація – це, перш за все, відповідність харчових продуктів нормам безпеки. Люди хочуть бачити на прилавках сертифіковану продукцію. Вони шукають відповідні позначення і довіряють тільки сертифікованим товарам, – наголосив пан Черепков. – «Сьогодні ми пишаємося рекламою українських соків, які продаються в Росії, Казахстані, Білорусі, саме тому, що там підкреслюється: продукція – сертифікована, якість – підтверджена».

За словами фахівця, зараз міжнародні корпорації лобіюють свої інтереси в Україні, домагаючись скасування обов'язкової сертифікації. Їх мета – цілком зрозуміла.

У свою чергу, заступник голови Асоціації «Укроліяпром» Тетяна Бевзюк сказала, що українська олія продається сьогодні у 80 країнах світу.

«Наші виробники проходять сертифікацію, тому що ми зобов'язані запевнити споживача в якості нашої продукції. Ми впевнені у своєму продукті і не боїмося проходити сертифікацію», – додала учасниця заходу.

При цьому Тетяна Бевзюк висловила побоювання, що скасування обов'язкової сертифікації харчової продукції в Україні не призведе до аналогічних дій з боку європейських країн.

«Ми в односторонньому напрямі виконаємо умови, запропоновані Європейською бізнес-асоціацією та іншими міжнародними структурами, але для України виставлять ще жорсткіші правила, - зазначила пані Бевзюк. – Мені відомо про невисоку якість жирів і олії, які потрапляють на український ринок з-за кордону. Якщо ми відкриємо їм дорогу, скасувавши обов'язкову сертифікацію, то це відразу позначиться на якості продукції, яку споживають українці, на їх здоров’ї».

Останнє оновлення на Середа, 24 лютого 2016, 14:57
 

Сopyright 2009-2023, csm.kiev.ua