Головна

Авторизація



Досвід Росії: Акредитація сертифікаційних центрів буде централізована PDF Друк e-mail

iso58Минулого тижня уряд схвалив концепцію Мінекономіки, яка передбачає відмову від галузевого принципу акредитації центрів сертифікації товарів та послуг і формування єдиної мережі експертних центрів, акредитованих національним органом з акредитації. Проте основне питання - хто з відомств отримає контроль над акредитацією, - найімовірніше, буде залишений на розсуд глави держави: у відомствах у п'ятницю коментувати його відмовилися.

На засіданні в минулий четвер уряд схвалив запропоновану Мінекономіки концепцію формування єдиної національної системи акредитації. В ході засідання прем'єр нагадав, що ревізія контрольно-наглядових органів в РФ почалася ще рік тому, і підкреслив, що реформа піде за стандартним сценарієм. "Адміністративні процедури скасовуються там, де вони надмірні, а там, де вони об'єктивно необхідні, контроль збережеться, а в ряді випадків буде посилений", - заявив прем'єр, зазначивши, що нова система дозволить сформувати мережу незалежних випробувальних центрів "з бездоганною професійною репутацією", які "зможуть гарантувати продукції, яка продається в Росії".

Концепція Мінекономіки спрямована на гармонізацію законодавства РФ в галузі акредитації з нормами Євросоюзу - з 2010 року в ЄС діє новий регламент (N 765/2008), відповідно до якого в кожній державі - члені ЄС повинен бути тільки один національний орган з акредитації. Передбачається, що створення національного органу з акредитації в РФ за стандартами ЄС забезпечить його міжнародне визнання і спростить взаємне визнання висновків сертифікованих експертних центрів. Створювати національний орган Мінекономіки припускає за європейськими принципами, серед яких - заборона на суміщення функцій акредитації та держконтролю, а також на суміщення діяльності з акредитації та підтвердження відповідності.

В даний час в Росії існує три види державної акредитації: акредитація органів з сертифікації товарів і послуг для допуску їх на ринок; акредитація громадян та експертних організацій, що залучаються для контрольних заходів, і, нарешті, акредитація експертів і організацій, що залучаються до здійснення окремих госфункцій. За даними Мінекономіки, в РФ сьогодні діють 16 галузевих систем обов'язкової сертифікації, що передбачають держакредитацію експертів та випробувальних лабораторій - цим займаються Ростехрегулювання, Ростехнагляд, Росспоживнагляд, МНС, Росзв’язок, Росреєстр, Роскосмос, ФСБ, Росатом, Росзаліздор, Росавіація, ФСТЕК та ін

Реалізація концепції передбачає кілька етапів: до кінця 2010 року передбачається розробити проект закону "Про акредитацію", внести поправки до закону "Про техрегулювання" і Постанови уряду N 163 від 2009 року "Про акредитацію органів з сертифікації", яким встановлено діючий порядок акредитації. Наділення національного органу відповідними функціями також буде поступовим: з 2011 року він отримає право акредитовуються випробувальні центри з оцінки відповідності продукції та послуг, з січня 2012 року - право акредитації організацій, що залучаються для контролю; з 1 липня 2012 року - право акредитації організацій, наділяються держфункціямі.

Невирішеним на сьогодні залишається тільки одне ключове питання: на базі якого держоргану буде створений національний орган з акредитації. Відповідно до концепції, рішення належить прийняти вищому керівництву Росії: до кінця 2010 року передбачається підписання президентського указу про створення нацоргана і постанови уряду щодо його формування. Судячи з усього, Білий дім чекає неабияка апаратна боротьба за контроль над новоутворенням - ні в одному з відомств коментувати це питання не стали. Ймовірно, на отримання статусу національного органу з акредитації буде претендувати Ростехрегулювання - агентство зараз знаходиться у віданні Мінпромторгу і не перший рік бореться за статус Держстандарту СРСР, що знаходився в прямому підпорядкуванні уряду, але до цих пір ця політика Ростехрегулювання натикалася на протидію самого Мінпромторгу. Мінекономіки ж, котрий виступив ініціатором реформи системи акредитації, належить конфлікт інтересів міністерства і його агентства обійти.
За матеріалами Комерсантъ

Останнє оновлення на Середа, 24 лютого 2016, 16:52
 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua