Головна

Авторизація



Комітет з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва підтримує проект закону "Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції" PDF Друк e-mail

n99Під час обговорення проекту (реєстр. №7408) голова Комітету Н.Королевська наголосила, що він має встановити засади відповідальності за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції. Водночас, основними завданнями запропонованого законопроекту є: адаптація законодавства України до законодавства Європейського Союзу про відповідальність за дефектну продукцію; запровадження європейського принципу відповідальності без вини виробника за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції, що введена ним в обіг; забезпечення ефективного балансу між обов´язком виробника відшкодувати шкоду, завдану внаслідок дефекту у введеній ним в обіг продукції, та правом споживача чи користувача відповідної продукції на відшкодування такої шкоди.

На засіданні зазначалося, що законопроектом пропонується внести зміни до існуючого порядку відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, які є рухомим майном. Зокрема, "передбачено встановити, що відповідальність без вини за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції, покладається на виробника цієї продукції". Також передбачається визначити, що за певних обставин ця відповідальність може бути покладена на постачальника (продавця) продукції, та одночасно чітко визначити перелік таких обставин.

В проекті розширено й перелік підстав звільнення та зменшення відповідальності виробника за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції. Народні депутати зазначали, що звільнення чи зменшення відповідальності виробника за шкоду не позбавляє потерпілого права вимагати від винної особи відшкодування завданої шкоди за загальними правилами про відшкодування шкоди, встановленими в § 1 та 2 глави 82 Цивільного кодексу України.

Проектом пропонується також збільшити строк відшкодування шкоди, завданої внаслідок дефекту в продукції. Сьогодні шкода, завдана внаслідок недоліків товарів, підлягає відшкодуванню, якщо її завдано протягом встановленого строку служби (строку придатності) товару, і лише у випадку, якщо такі строки не встановлені, - протягом десяти років з дня виготовлення (введення в обіг) товару. Натомість, відповідно до статті 11 законопроекту пропонується встановити, що шкода підлягає відшкодуванню, якщо її завдано протягом десяти років від дня введення виробником в обіг того виробу, внаслідок дефекту в якому завдано шкоду, за умови, що до спливу цього строку потерпілий пред´явив позов до виробника.

Законопроектом передбачається надати потерпілому право вимагати від виробника надання документації на продукцію, внаслідок дефекту в якій завдано шкоду, в обсязі, що є необхідним для доведення потерпілим наявності шкоди, дефекту в продукції та причинно-наслідкового зв´язку між ними. Реалізація цього права, вважають парламентарії, дозволить потерпілому більш обізнано, а відтак - ефективно захищати своє право на відшкодування шкоди, завданої внаслідок дефекту в продукції.

Порядок відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, які є нерухомим майном, а також шкоди, завданої внаслідок недоліків робіт і послуг, встановлений нормами Цивільного кодексу України, передбачається залишити незмінним.

На думку членів Комітету, прийняття закону дозволить:

гармонізувати підходи до відповідальності за шкоду, завдану дефектом в продукції, які застосовуються в Україні та в інших європейських державах-партнерах, що сприятиме взаємній торгівлі;

збалансувати обов´язки виробника щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок дефекту у введеній ним в обіг продукції, та права споживача чи користувача відповідної продукції на відшкодування такої шкоди;

підвищити рівень захисту споживачів чи користувачів у разі спричинення  їм шкоди внаслідок дефекту в продукції.

Джерело: Інформаційний портал Верховної ради України

Останнє оновлення на Середа, 24 лютого 2016, 11:58
 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua