Головна

Авторизація



Стандарти IEC для безперебійного енергопостачання PDF Друк e-mail
Понеділок, 08 квітня 2013, 11:17

79_13У даний час люди в усьому світі звикли до послуг, які надаються їм за допомогою електричної енергії. Генерація електроенергії є результатом перетворення механічної або теплової енергії первинних джерел, таких як викопне паливо, атомна енергія або поновлювані джерела енергії, в електричну. На глобальному рівні, всі зв'язки загального ланцюга, від генерації до розподілу електричної енергії кінцевим користувачам, спираються на стандарти, підготовлені низкою технічних комітетів (TC) і підкомітетів (SC) Міжнародної електротехнічної комісії (IEC).

TC 4 «Гідравлічні турбіни»

Технічний комітет IEC TC 4 «Гідравлічні турбіни» заснований в 1913 році і є одним з перших технічних комітетів у сфері енергетики. Гідроенергетика - це основне джерело відновлюваної енергії. За даними Міжнародного енергетичного агентства (IEA) на його частку доводитися 16% від загального виробництва електроенергії. Завдяки використанню водосховищ з насосним живленням, гідроенергетика також є основним джерелом нагромадження електричної енергії (EES), забезпечуючи 99% світового застосування.

TC 5 «Парові турбіни»

Зараз дві третини світового виробництва електроенергії виробляється шляхом спалювання викопного палива. В основному, використовується вугілля і газ. Обмеженість цих ресурсів вимагає використання парових турбін в атомних електростанціях та застосування геотермальної енергії. Парові турбіни також застосовуються при генерації електрики з біомаси. У 1927 році IEC був створений технічний комітет TC 5 «Парові турбіни», який розробляє міжнародні стандарти на парові турбіни.

Енергія сонця, моря і вітру

Сьогодні значно зросла частка електричної енергії, яка виробляється за допомогою інноваційних технологій з поновлюваних джерел енергії. Для цього використовується енергія моря, сонця, вітру. Згідно з прогнозами в 2035 році обсяг такої енергії становитиме третину всієї виробленої електроенергії. У цій сфері працюють такі технічні комітети IEC:

TC 82 «Сонячні фотогальванічні системи» (заснований в 1981 році);

TC 88 «Вітряні турбіни» (заснований в 1987 році);

TC 114 «Енергія моря - хвилі, припливи і інші перетворювачі течії води» (заснований в 2007 році);

TC 117 «Сонячні термальні електростанції» (заснований в 2012 році).

TC 14 «Силові трансформатори»

Електроенергія, що генерується електростанціями, повинна бути адаптована для передачі і розподілу. Для цього застосовуються трансформатори, важлива ланка в ланцюжку генерації, передачі і розподілу енергії. Трансформатори є продуктом розвинутої технології і мають низький показник проблем. Це досягнуто завдяки міжнародним стандартам, які розробляє технічний комітет TC 14 «Силові трансформатори», заснований у 1939 році. Крім того, міжнародні стандарти IEC, відповідно до яких має здійснюватися виробництво, випробування, інспектування та придбання трансформаторів, допомагають при поставках силових трансформаторів в різні країни світу. Міжнародні стандарти, розроблені ТС 14, прийняті як національні стандарти у багатьох країнах світу.

Передача та розподіл електроенергії

Електрична енергія зазвичай проводиться на деякій відстані від того місця, де вона необхідна. Для її передачі та розподілу використовуються проводи, кабелі та безліч інших елементів. Істотною частиною всього ланцюга передачі енергії є повітряні лінії передачі.

ТC 7 «Повітряні електричні провідники»

У 1928 році був заснований технічний комітет IEC TC 7 «Повітряні електричні провідники», який на той час готував рекомендацій щодо застосування неізольованих алюмінієвих проводів і провідників, а сьогодні сферою його діяльності є весь спектр провідників, в тому числі дроти заземлення та устаткування, що безпосередньо підключається до провідників для забезпечення електричної/механічної безперервності.

TC 11 «Повітряні лінії»

Технічний комітет TC 11 «Повітряні лінії» готує міжнародні стандарти для підвісних ліній електропередачі, які також забезпечують надійність і безпеку повітряних ліній. Крім того, до сфери його діяльності відносяться лінії передачі класу EHVDC (надвисока напруга постійного струму).

TC 20 «Електричні кабелі»

Створений в 1934 році, технічний комітет TC 20 «Електричні кабелі» розробляє міжнародні стандарти для проектування та випробування ізольованих електричних силових і керуючих кабелів, а також рекомендації щодо їх використання.

TC 8 «Системні аспекти поставки електричної енергії»

Технічний комітет TC 8 «Системні аспекти поставки електричної енергії» займається аналізом розвитку сектора електричної енергії, реалізацією необхідних ініціатив для створення та підтримки системного підходу до всього ланцюга постачання електрики. Його підкомітети SC 17A і SC 17C розробляють міжнародні стандарти на розподільче та комутуюче високовольтне обладнання.

TC 36 «Ізолятори»

У 1949 році був створений ще один технічний комітет, пов'язаний з генерацією, передачею та розподілом електроенергії. Це TC 36 «Ізолятори», який розробляє міжнародні стандарти для ізоляторів, що використовуються в системах високої напруги і в обладнанні, що включає високовольтні вводи, для ізоляторів підвісних ліній, підстанцій та їх з¢єднаннь.

TC 99 «Інженерні системи та монтаж електричних установок ...»

Повна назва технічного комітету TC 99 - «Інженерні системи та монтаж електричних установок з номінальною напругою понад 1 кВ змінного струму і 1,5 кВ постійного струму в частині аспектів безпеки». Комітет був заснований у 1994 році. Він займається стандартизацією загальних правил розробки та монтажу систем електричної енергії, а також конкретних вимог до безпеки при генерації, передачі і розподілі енергії для промислових установок.

ТС 120 «Системи зберігання електроенергії (EES)»

Не дивлячись на те, що частка поновлюваних джерел енергії збільшується на всіх основних ринках електроенергії, великомасштабне включення її в існуючі електромережі залишається складним завданням. Зараз одним з важливих завдань є впровадження надійних систем зберігання енергії. Системи зберігання енергії стануть одним з ключових елементів інтелектуальних мереж, допоможуть підтримувати надійне енергопостачання, контролюючи коливання вимог електроенергії та підтримку споживачів під час збоїв у мережі, дозволять регулювати характеристики електроенергії, її частоту і напругу.

У кінці 2012 року IEC був створив технічний комітет TC 120 «Системи зберігання електроенергії (EES)» для організації робіт з розвитку міжнародних стандартів на всі технології EES на основі системного підходу. Він розглядає всі варіанти використання та розвитку архітектури, дорожні карти для підтримки промисловості у створенні доступних і надійних систем, які можуть бути включені в існуючі мережі в будь-якій точці світу. Крім того, TC 120 займається аспектами безпеки та екологічності.

Розширення глобальних можливостей з генерації енергії та внеску галузі в економіку важко переоцінити, але всі ці досягнення були б неможливі без міжнародних стандартів IEC, підготовлених протягом десятиліть багатьма комітетами та підкомітетами, й покривають весь сектор генерації, передачі і розподілу електричної енергії.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua