Головна

Авторизація



Глобальний стандарт енергетичного менеджменту ISO 50001 PDF Друк e-mail
Понеділок, 13 травня 2013, 07:59

105_13У всьому світі набирають обертів процеси впровадження та сертифікації за стандартом ISO 50001 «Системи енергетичного менеджменту. Вимоги та настанови щодо застосування». Згідно з дослідженнями на початок 2012 року близько 100 організацій в 26 країнах світу вже пройшли сертифікацію і відчули переваги у вигляді зниження витрат, збільшення енергоефективності підприємства та економії енергоресурсів.

Стандарт ISO 50001 - це новий, добровільний міжнародний стандарт, який дозволяє великим, середнім і малим промисловим та комерційним підприємствам, інституціональним і державним установам покращити свій спосіб управління енергоресурсами. Підвищуючи свою енергоефективність, організація може забезпечити собі в стислі терміни відчутні вигоди за рахунок максимального використання своїх енергоресурсів та енергетичних активів, зменшуючи, таким чином, вартість і споживання енергії.

Ефективність стандарту ISO 50001 підтверджується компаніями, які одними з перших запровадили його. Це виробник напоїв - компанія «Соса-Соla», судноплавна компанія - «Northern Marine Management», готель «Heritance Ahungalla Hotel» і університетське містечко Ірландського національного університету.

Соса-Соla

Завод компанії «Соса-Соla» в м. Уейкфілд є найбільшим заводом-виробником напоїв в Європі, а також першою компанією в сфері виробництва напоїв, яка отримала сертифікат відповідності вимогам стандарту ISO 50001. Після впровадження стандарту завод скоротив споживання води на 10%, а використання енергії на 16,5%, а також значно знизилися вуглецеві викиди.

В даний час реалізується кілька програм, таких як, світлодіодне освітлення, оптимізація печі для видування пляшок, рециркуляція повітря з системи стисненого повітря. Стандарти системи енергетичного менеджменту фокусуються на споживання енергії, але цей підхід може бути використаний також для споживання води.

Основною перевагою стандарту компанія вважає його зосередження на енергозбереженні та системному підході до нього. Він допомагає досягти постійного поліпшення енергоефективності, включаючи економію її споживання. Крім того, існує значна фінансова вигода з урахуванням нинішніх високих цін на енергоносії.

Northern Marine Management

В кінці 2011 року судноплавна компанія «Northern Marine Management», що входить в «Stena Sphere Group», стала першою судноплавною компанією, що отримала сертифікат відповідності стандарту ISO: 50001. Компанія налічує 57 судів, зокрема танкер Stena і флотилія танкерів для перевезення зрідженого газу, а також інші першокласні судна.

Для компанії сертифікація на відповідність стандарту ISO: 50001 - це підсумкова оцінка всіх проектів і процесів за останні шість років, яка включає зниження витрати палива у всій флотилії судів, що підтверджує надійність методів і процедур, дозволяючих оптимізувати енергопостачання для флоту.

Перед тим, як інвестувати в технічні удосконалення компанія зосередила всі сили на процесі впровадження системи енергетичного управління на борту судна з метою досягнення енергетичного базового рівня за умови оптимальної продуктивності. Основним пріоритетом було створити інструмент внутрішньовиробничої звітності для всієї флотилії. «Ми вважаємо, якщо ви не можете виміряти споживання палива, ви не зможете ним керувати. Визначення базового енергетичного рівня було основою проекту і показало, як далекі ми від оптимальної роботи», - розповідають співробітники компанії.

Основною перевагою впровадження стандарту ISO: 50001 компанія вважає можливість зовнішньої перевірки ефективності всіх програм на всіх етапах, які виконуються для управління енергоспоживанням у всій флотилії судів.

Heritance Ahungalla

Першим готелем, що отримав сертифікат відповідності стандарту ISO: 50001, став п'ятизірковий готель «Heritance Ahungalla», Шрі-Ланка. Рішення про застосування стандартів системи енергетичного управління було прийнято з метою зниження споживання енергії у зв'язку зі зростаючими цінами та обмеженістю енергопостачання на Шрі-Ланці.

За рахунок впровадження стандарту ISO 50001 готель здатний ефективно керувати своїм енергоспоживанням без шкоди для комфорту гостей, і планує виконати основні вимоги з енергоефективності, встановлені протоколом щодо зниження викидів парникових газів.

Одним із прикладів енергозберігаючих заходів є центральна система кондиціонування повітря готелю. Вона розділена на п'ять секцій: від А до Д. Під час низького завантаження готелю, кімнати заселяються таким чином, що система кондиціонування може включатися посекційно. Крім того, компанія замінила всі лампи розжарювання на енергозберігаючі, зменшено час роботи холодильних кімнат, встановлено використання пральних машин тільки при повному завантаженні, розроблений належний графік профілактичних робіт для всього обладнання тощо.

Ірландський національний університет

Ірландський національний університет є першим університетом у світі і першою державною організацією Ірландії, що отримала сертифікат ISO 50001. За допомогою впровадження програмного забезпечення ISO 50001 «Enerit», яке охоплює споживачів енергії, можливості енергозбереження, його впровадження і планування, коригувальні дії та енергоаудит, університет реалізував свою програму енергоменеджменту всього за чотири місяці.

Завдяки впровадженню стандарту ISO: 50001 зросло розуміння діяльності з енергозбереження як серед співробітників, так і серед студентів. Сертифікація на відповідність стандарту ISO 50001 підвищила престиж університету, як першого навчального закладу, що впровадив систему енергетичного управління.

Щороку вводяться нові проекти з енергозбереження, які використовують передові технології. Завдяки аудиту енергосистеми університету, було визначено нові можливості для поліпшення оперативного контролю обладнання та систем. Використання природного газу для опалення - це основна стаття витрат, і цей показник знизився на 5,2% за останні 6 місяців, що співпали з періодом підготовки до сертифікації.

Результатом використання системи стандартів ISO 50001 є акцентування уваги на поліпшення системи операційного контролю обладнання, вона пропонує нові можливості для економії і модернізації за умови мінімальних витратах на них.

 

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua