Головна

Авторизація



«Проект постанови КМУ «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності…» PDF Друк e-mail
Понеділок, 02 грудня 2013, 11:06

Проект постанови КМУ «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України»

Проект

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від "___"_________ 2013 р.                                       №

Київ

Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику

від провадження господарської діяльності, пов’язаної

з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням

робіт, наданням послуг), та визначається періодичність

проведення планових заходів державного нагляду (контролю)

Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів,

та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України

Відповідно до вимог статті 5 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів, що додаються.

2. Визнати такими, що втратили чинність:

постанову Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 р. № 1164 “Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 4, ст. 99);

постанову Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. № 1433 “Про внесення змін до критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю)” (Офіційний вісник України, 2010 р., № 17, ст. 771).

Прем’єр – міністр України                                                         М. АЗАРОВ

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

постановою Кабінету Міністрів України

від "___"___________2013 р. №

 

КРИТЕРІЇ,

за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною інспекцією України з питань захисту прав споживачів

1. Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), розроблені з метою виявлення та запобігання порушень суб’єктами господарювання у сфері захисту прав споживачів.

2. З урахуванням значення прийнятного ризику всі суб’єкти господарювання, що підлягають державному нагляду (контролю), належать до одного з трьох ступенів ризику: високого, середнього та незначного. Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, є:

  • загальна площа об’єкта, що використовується для реалізації товарів та групи товарів, які реалізують суб’єкти господарювання сфери торгівлі;
  • вид послуг, надання яких пов’язано з періодичністю контактів (придбання, замовлення, використання або намір придбати чи замовити продукцію) споживачів із суб’єктами господарювання сфери послуг та ресторанного господарства.

3. До суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику належать:

1) суб'єкти, які здійснюють свою діяльність на об'єктах, що використовуються для реалізації товарів, загальна площа яких становить:

  • для продовольчих товарів – більше ніж 1000 кв. метрів;
  • для непродовольчих товарів – більше ніж 1500 кв. метрів;
  • для змішаної групи товарів – більше ніж 1000 кв. метрів;

2) суб’єкти, які надають такі послуги:

  • житлово – комунальні;
  • з перевезення пасажирів автомобільним та міським електричним транспортом;
  • з оздоровлення та відпочинку дітей.

4. До суб'єктів господарювання із середнім ступенем ризику належать:

1) суб'єкти, які здійснюють свою діяльність на об'єктах, що використовуються для реалізації товарів, загальна площа яких становить:

  • для продовольчих товарів – від 100 до 1000 кв. метрів;
  • для непродовольчих товарів – від 100 до 1500 кв. метрів;
  • для змішаної групи товарів – від 100 до 1000 кв. метрів;

2) суб’єкти, які надають такі послуги:

  • побутові (будівництво житла за індивідуальним замовленням; технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів за індивідуальним замовленням; з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури; з ремонту комп’ютерів, засобів мобільного зв’язку та побутової техніки; виготовлення та встановлення вікон та дверей; послуги перукарень; послуги з ремонту та виготовлення меблів та послуги лазень і душів);
  • ресторанного господарства;
  • з тимчасового розміщення (проживання) споживача;
  • з туристичного обслуговування;
  • з перевезення пасажирів залізничним транспортом;
  • з перевезення пасажирів приміським, міжміським та міжнародним автомобільним транспортом;
  • телекомунікаційні та поштового зв’язку.

5. До суб’єктів господарювання з незначним ступенем ризику належать суб’єкти господарювання, які не віднесені до суб'єктів господарювання з високим та середнім ступенем ризику.

6. У разі коли суб’єкт господарювання віднесено одночасно до двох або більше ступенів ризику з тих, до яких він може бути віднесений, такий суб’єкт належить до більш високого ступеня ризику.

7. Планові перевірки суб'єктів господарювання проводяться:

  • з високим ступенем ризику – не частіше ніж один раз на рік;
  • із середнім ступенем ризику – не частіше ніж один раз на три роки;
  • з незначним ступенем ризику – не частіше ніж один раз на п'ять років.

У разі коли протягом останніх трьох років, що передують плановому, але не менше як протягом останніх двох заходів державного нагляду (контролю), не виявлено фактів порушення вимог законодавства у сфері господарської діяльності, пов’язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), наступний плановий захід державного нагляду (контролю) щодо такого суб’єкта господарювання здійснюється не раніше ніж через період часу, встановлений для відповідної групи ризику, збільшений у 1,5 раза.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua