Головна

Авторизація



Нові стандарти ISO допоможуть раціонально управляти активами PDF Друк e-mail
П'ятниця, 20 грудня 2013, 14:28

360_13У січні 2014 планується публікація серії стандартів на управління активами - ISO 55000, до якої увійдуть три документи:

Стандарт ISO 55000 "Управління активами. Огляд, принципи і термінологія", який містить опис принципів роботи системи управління активами, а також використовувані визначення;

Стандарт ISO 55001 "Управління активами. Системи управління. Вимоги", який встановлює вимоги, задоволення яких необхідно для створення ефективної інтегрованої системи управління активами;

Стандарт ISO 55002 "Управління активами. Системи управління. Керівництво з впровадження системи".

Стандарти розроблені технічним комітетом ISO 251 «Управління активами»

Що ж таке активи? Визначення активу дається в тексті нового стандарту. Це товар, поняття або суб'єкт господарювання, який має фактичну цінність для організації або володіє відповідним потенціалом. Тобто активом може бути все, що завгодно: від матеріальних/фізичних благ (рейки, поїзди і транспортні засоби) до нематеріальних благ (репутація компанії). Всі ці речі можуть стати для компанії джерелом доданої вартості. Але щоб подібне сталося, вони повинні відповідним чином контролюватися.

Чи можна уніфікувати управління активами в різних галузях промисловості? В управлінні активами в різних галузях промисловості є багато спільного, але є й відмінності. Наприклад, загальними будуть основоположні принципи, а самі механізми управління активами можуть дещо відрізнятися. Але в кожному разі для ефективного управління активами потрібно знати, чого конкретно хоче досягти компанія, а також як цього домогтися. Крім того, необхідно враховувати оцінку ризиків, пов'язаних з конкретним активом.

Більшість організацій розробляють ефективну стратегію довгострокового розвитку на поточний рік або звітний період. Але навіщо потрібен стратегічний план при управлінні окремими активами? Однією з найцікавіших особливостей активів є те , що тривалість їх експлуатації може бути набагато вище або нижче, ніж передбачено в середньостатистичному стратегічному плані. Репутація бренду може проіснувати набагато довше п'ятирічного плану, так само як і фізична інфраструктура залізниці. Довгостроковий стратегічний план з управління активами необхідний, щоб врахувати ймовірність вкрай тривалої експлуатації відповідного активу і розробити додаткові плани на середньої короткострокову перспективу.

У вирішенні всіх цих проблем зможуть допомогти стандарти нової серії ISO 55000. Основна перевага цих стандартів полягає в тому, що вони дозволять суб'єктам господарювання реалізувати потенціал своїх активів в галузі створення доданої вартості. А також допоможуть домогтися підвищення обізнаності персоналу щодо можливостей тих чи інших активів. Крім того, ці документи можуть допомогти поліпшити взаємини з партнерами, зацікавленими в активах організації.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua