Головна

Авторизація



Технічна специфікація ISO підвищує безпеку харчових продуктів PDF Друк e-mail
Вівторок, 24 грудня 2013, 10:22

368_13Хвороби харчового походження роблять значний вплив на здоров'я. Мільйони людей хворіють і багато хто вмирає в результаті вживання в їжу небезпечних продуктів. Тому забезпечення безпеки харчових продуктів є пріоритетним напрямком діяльності багатьох міжнародних організацій, серед яких і Міжнародна організація з стандартизації ISO.

Для того, щоб продукти харчування були дійсно безпечними необхідно запобігти всі можливі ризики по всьому харчовому ланцюгу на всьому його протязі - від виробництва до споживання. Фахівці ISO раніше вже опублікували ряд добровільних міжнародних стандартів на системи управління безпечністю харчових продуктів серії ISO 22000, а в даний час активно ведуть доопрацювання цих документів. Не дивлячись на те, що тисячі підприємств харчової промисловості пройшли сертифікацію згідно з вимогами цих стандартів, самі документи, а також швидкість їх впровадження поки ще далекі від ідеалу. Ці та багато інших чинників стали причинами того, що в останні роки рівень споживчої довіри до виробників харчової продукції безперервно падає.

Щоб виправити ситуацію, що склалася фахівці ISO докладають максимум зусиль у галузі розробки добровільних стандартів на системи управління харчовою безпекою.

Нещодавно була опублікована технічна специфікація ISO/TS 22003:2013 "Системи управління безпекою харчових продуктів. Вимоги до органів, які здійснюють аудит і сертифікацію систем управління безпечністю харчових продуктів", попередня версія якої була опублікована в 2007 році. На думку фахівців, оновлена технічна специфікація значно поліпшена і адаптована до сучасних реалій, і допоможе виробникам повернути довіру споживачів.

Основним нововведенням нової версії документа і ключовою її перевагою перед ISO/TS 22003:2007 є перехід від «підходу на основі кваліфікації» до «підходу на основі компетенцій» у сфері визначення вимог до компетенції аудиторів.

Крім того, нова технічна специфікація також є більш предметною у порівнянні з версією від 2007 року, а також у порівнянні зі стандартом ISO/IEC 17021:2011 «Оцінка відповідності. Вимоги до органів, що забезпечують аудит і сертифікацію систем управління». У ній чітко прописано якого роду послуги надає підприємство: сертифікацію «продуктів» або «систем управління».

І хоча жоден стандарт не може сняти усі проблеми, але впровадження технічної специфікації ISO/TS 22003 цілком здатне зміцнити довіру до механізмів сертифікації в рамках всього ланцюжка поставок продуктів харчування.

Документ визначає правила, яких повинні дотримуватися органи з сертифікації, наприклад, сфера компетенції аудиторів і тривалість аудиту. Якщо орган з сертифікації хоче пройти акредитацію та отримати документ, що підтверджує право на проведення експертизи та оформлення сертифікатів відповідності вимогам стандартів серії ISO 22000, то органи з акредитації будуть серед іншого оцінювати, коректність впровадження подібних правил.

Таким чином, технічна специфікація ISO/TS 22003 дозволить значно підвищити якість діяльності з сертифікації. Виграють від цього практично все: від регулюючих органів до кінцевих споживачів. Програють - недобросовісні постачальники.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua