Головна

Авторизація



Міжнародні стандарти підвищать безпеку промислових роботів PDF Друк e-mail
Вівторок, 11 лютого 2014, 10:52

35_2014Розробники промислових роботів нового покоління дозволили нам по-новому поглянути на можливості взаємодії типу людина-машина , а також переглянути перспективи автоматизації промислового виробництва. Під контролем людей сучасні роботи можуть з неперевершеною точністю і ефективністю виконувати різні завдання, що повторюються, при цьому оператори цих машин можуть знаходитися поряд з ними, не боячись травм і не відгороджуючись від них бар'єрами для підвищення власної безпеки.

Перші промислові роботи почали створювати в середині 50-х років 20 століття. У 1954 році в США був запатенотований спосіб управління вантажно-розвантажувальним маніпулятором за допомогою змінних перфокарт, а в 1956 р. організована перша в світі компанія з випуску промислових роботів під назвою «Unimation». Сьогодні, як і 50 років тому, промислові роботи проектуються з прицілом на повну автономність.

Технічний прогрес і відповідні йому міжнародні стандарти безпеки дали інженерам можливість реалізувати в своїх системах ряд корисних функцій, які дозволяють машинам безпечно взаємодіяти з людьми, а також можуть підвищити продуктивність і розширити сферу застосування роботів.

Останнім часом підвищеною популярністю користується робот Baxter, який був розроблений фахівцями компанії Rethink Robotics. Цей простий у використанні інтерактивний робот призначений для швидкого переміщення легких корисних навантажень і оптимізований для роботи поряд з людьми. Він комплектується сучасними силовимірювальне сенсорами і моторами із зворотного рухливістю, а також характеризується помірно низькою швидкістю роботи, що зменшує вірогідність зіткнень з операторами, а також мінімізує негативні наслідки подібних інцидентів. На відміну від стандартних промислових роботів, перед початком експлуатації яких потрібно провести копітку роботу з програмування машин, Baxter може швидко навчатися під час взаємодії з операторами. Все це робить новинку та її аналоги досить привабливими з економічної точки зору для невеликих виробників промислової продукції.

Подібні роботи отримали назву «КОБОТ». Термін «кобот» застосовується для виділення машин нового класу серед інших промислових машин.

Цей термін описується в стандарті ISO 8373:2012 «Роботи і роботизовані пристрої. Термінологічний словник». У даному випадку термін «кобот» відноситься до промислових роботів, призначених для активної взаємодії з людьми в межах певної робочої області.

Безперервний розвиток стандартів безпеки також сприяє стрімкому зростанню популярності коботов. Одним з таких стандартів був ANSI/RIA R15.06 - 2012 "Промислові роботи і робототехнічні системи. Вимоги безпеки", розроблений в минулому році фахівцями Асоціації виробників робототехніки (RIA).

Згідно з документом, взаємодію між роботами і людьми можна розділити на п'ять типів:

  • для переміщення різних вантажів;
  • для з'єднання різних робочих зон;
  • для експлуатації поряд з людьми та під їх непрямим контролем в межах однієї робочої області (кобот) ;
  • для огляду;
  • для роботи під прямим контролем оператора.

У стандарті встановлено, що кобот повинен відповідати хоча б одному з наступних чотирьох критеріїв:

  • наявність контрольованої системи зупинки в разі порушення безпеки;
  • наявність режиму ручного управління;
  • наявність механізму контролю швидкості та контрольованого роз'єднання конструкційних елементів;
  • наявність обмежень по потужності.

В даний час гарантована безпека є найбільш важливою передумовою для активного впровадження роботизованих систем класу кобот в промислове виробництво. Тому сучасні промислові роботи , що відповідають вимогам добровільних міжнародних стандартів безпеки, часто характеризуються більш високою надійністю і продуктивністю в порівнянні з аналогами, які цим вимогам не відповідають .


 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua