Головна

Авторизація



Проблема контрафакції. Рішення за допомогою міжнародних стандартів PDF Друк e-mail
Вівторок, 04 березня 2014, 10:29

51_2014Контрафакція - неправомірне використання виробником будь-якого товару фірмових позначень іншої компанії, яка, як правило, є широко відомою і добре зарекомендувала себе на ринку. На сьогоднішній день контрафакція різних видів продукції набула індустріального характеру. Обсяг контрафакту в окремих галузях зрівнявся з обсягом легального виробництва, а часто і перевищує його. Все частіше працездатність критично важливих електронних систем порушується з вини одного або відразу декількох компонентів, вироблених контрафактним шляхом. Різні організації вживають відповідних заходів для вирішення цієї проблеми. При цьому важливий системний підхід, одним з ключових моментів якого є розробка та впровадження міжнародних стандартів.

Активну роль у цьому процесі відіграють Асоціація інженерів - транспортників США (SAE) і Міжнародна електротехнічна комісія (IEC), які серед іншого розробляють рекомендації щодо вибору та експлуатації компонентів відмовостійких електронних систем.

Так, фахівці SAE одними з перших розробили міжнародний стандарт, спрямований на протидію контрафакції у цій сфері і отримав назву SAE AS5553 «Підроблені електронні компоненти. Уникнення, виявлення, пом'якшення наслідків та утилізація". Але в першій версії стандарту SAE AS5553 використовувалися фрази, які були юридично неточними і не дозволяли відокремити поняття «шахрайство» і «підробка». Тому стандарт був оновлений до версії AS5553A, в якій вищеназвані недоліки були усунені. У подальшому цей документ використовувався під час роботи над технічною специфікацією TS62668 - 1 «Управління процесами в авіоніки. Захист від підробок. Уникнення застосування підроблених, обманних і повторно використовуваних електронних компонентів», розробленої фахівцями IEC.

Стандарт AS5553A рекомендується використовувати організаціям, які займаються поставками і/або інтеграцією електронних компонентів в готові критично важливі системи. Рекомендації стандарту носять узагальнений характер і можуть застосовуватися на всьому ланцюжку поставок подібних електронних компонентів, незалежно від їх типу і розміру. На жаль, стандарт AS5553A не містить опису ефективних механізмів протидії недобросовісним виробникам з Азії. Йдеться про виготовлення електроніки за допомогою технології заливки компонентів на друкованій платі без форми. Така технологія дозволяє приховати маркування розміщених на друкованій платі мікрочіпів і видавати дешеві компоненти, що характеризуються низькою якістю і невисокою надійністю, за дорогі, високоякісні та надійні аналоги.

Стандарти SAE AS6081 «Контрафактні електронні компоненти. Рекомендації для дистриб'юторів» і SAE AS6171 «Стандарт на методи тестування контрафактних електронних компонентів», опубліковані пізніше проблему також не вирішили.

Для вирішення цієї проблеми регулюючі органи США і ЄС прийняли рішення, що у разі виявлення контрафактних деталей вже у процесі експлуатації критично важливого обладнання відповідальність нестимуть всі організації, залучені в ланцюжок поставок обладнання, до складу якого входять подібні деталі. Таким чином, чиновники спробували змусити постачальників та інтеграторів приділяти більше уваги контролю якості.

Тепер компанії повинні використовувати всі актуальні стандарти - створені як SAE, так і IEC - для розробки власних комплексних програм виявлення контрафакту. При цьому якщо у компанії недостатньо коштів для контролю всіх своїх підрядників, її керівництво може виділити так званих «перевірених партнерів», перевірки поставок яких проводитимуться лише вибірково. До групи «перевірених партнерів» можна віднести постачальників, з якими у компанії є давні партнерські відносини і при цьому відсутні будь-які значні претензії до поставляється ними продукції.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua