Головна

Авторизація



Стандарти для дайвінгу PDF Друк e-mail
Понеділок, 19 травня 2014, 10:33

141_2014Дайвінг, або підводне плавання, відкриває загадковий світ, дозволяє доторкнутися до сокровенних таємниць океану, краси підводного світу та його мешканців. Але дайвінг пов'язаний з деяким ризиком: з одного боку заняття несуть небезпеку для інструкторів, дайверів-аматорів і професійних спортсменів, а з іншого - можуть чинити негативний вплив на стан навколишнього середовища.

Чи впливають стандарти на розвиток галузі? Чи можуть вони стати ключовим чинником зростання та популяризації послуг? На ці питання ми зможемо відповісти, розглянувши історію про те, як одна людина, невелика компанія і революційний стандарт трансформували такий напрямок туристичної індустрії, як дайвінг.

Історія починається у Відні, Австрія. Ця невелика країна, яка не має виходу до моря, проте, мала значний вплив на розвиток дайвінгу та посіла чільне місце в історії цього спорту. А все тому, що австрійський піонер підводного плавання Ганс Хасс та його товариші надихнули ціле покоління любителів підводного плавання.

Одним з таких любителів був Мартін Денісон, експерт в області дайвінгу. У 1994 році він створив австрійську компанію, яка стала займатися навчанням дайверів і інструкторів за американською системою навчання. Компанія процвітала до тих пір, поки в Австрії не був введений закон, згідно з яким всі інструктори повинні були проходити ліцензування. Ліцензії видавалися місцевою владою та відповідними національними федераціями. Це призвело до того, що австрійці, навчені за американською системою, більше не могли займатися навчанням підводному плаванню.

Тоді Мартін і його колеги звернулися за допомогою до Австрійської організації з стандартизації (AS) .

Слід зазначити, що в ті роки більшість стандартів стосувалися виключно продукції, а навчання дайвінгу - це послуга, тому розробка відповідного стандарту була пов'язана з низкою складнощів. Але завдяки зусиллям фахівців AS і безлічі представників усіх зацікавлених сторін, був розроблений австрійський національний стандарт для дайверів і інструкторів з навчання підводному плаванню. Тепер австрійські дайвери дістали можливість отримувати сертифікат відповідності національному стандарту. Це означало, що навіть якщо навчання проходить за американською системою, але відповідає національному стандарту, дайвер може отримати ліцензію.

Ледве встигла закінчитися робота над новим австрійським стандартом, як Європейська федерація підводного плавання (EUF) вирішила ввести загальноєвропейські правила для дайверів і інструктора навчання. Замість того щоб винаходити колесо, фахівці EUF обговорили ситуацію з експертами з Європейського комітету з стандартизації (CEN). Останні запропонували використовувати в якості основи для нових правил нещодавно опублікований австрійський стандарт. Згодом у рамках CEN була створена окрема робоча група, що відповідає за розробку стандартів, пов'язаних з дайвінгом. Ця група стала однією з найбільших в Європі, об'єднавши 35 представників з 17 країн.

Незабаром інтерес до даних стандартам почали проявляти і країни, розташовані за межами Європи. Через деякий час документи CEN були доопрацьовані і перетворилися на стандарти організації ISO, яка раніше підписала угоду про співпрацю з CEN, щоб уникнути непотрібного дублювання роботи. За останні 15 років дані стандарти знайшли широке визнання в школах дайвінгу по всьому світу. Це важливо, оскільки належна підготовка займає центральне місце в цьому виді спорту: стандарти дозволяють гарантувати високий рівень якості та безпеки, при цьому їх розробники враховують потреби як дайверів -аматорів, так і професіоналів підводного плавання.

Нові стандарти, з одного боку сприяють впровадженню сучасних технологій і передового досвіду, а з іншого - дають можливість клієнтам шкіл дайвінгу ефективно порівнювати і вибирати найкращі пропозиції .

Як реальний приклад успішного впровадження стандартів у сфері дайвінгу можна взяти Грецію. Був час, коли з тисячі кілометрів берегової лінії країни тільки крихітна ділянку протяжністю близько 160 км була відкрита для дайверів. Після впровадження зазначених стандартів і обов'язково сертифікації послуг з навчання дайвінгу, збільшилася кількість дійсно кваліфікованих фахівців. Це в свою чергу призвело до популяризації дайвінг-турів на території більшості ділянок узбережжя, що стало величезною перевагою для індустрії туризму.

Іншим прикладом переваг від впровадження міжнародних стандартів є Єгипет. Після того, як стандарт ISO 24803:2007 "Дайвінг для активного відпочинку та розваг. Вимоги до провайдерів послуг для аквалангістів" став обов'язковим для постачальників послуг дайвінгу, почалися щорічні перевірки більш ніж 600 дайвінг-центрів. Через усього два роки уряд Єгипту повідомило про 24-відсоткове зниження кількості нещасних випадків під час дайвінгу.

Таким чином, вирушаючи у відпустку на узбережжі тропічної країни, щоб насолодитися дайвінгом пам'ятайте, що вашу безпеку забезпечують стандарти:

ISO 13289:2013 "Дайвінг для активного відпочинку та розваг. Вимоги до проведення екскурсій для любителів сноркелинга" ,

ISO 13970:2013 "Дайвінг для активного відпочинку та розваг. Вимоги до програм навчання гідів, супроводжуючих любителів сноркелинга",

ISO 24801 "Дайвінг для активного відпочинку та розваг. Вимоги при підготовці аквалангістів",

ISO 24802 "Дайвінг для активного відпочинку та розваг. Вимоги при підготовці інструкторів підводного плавання".

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua