Головна

Авторизація



WWF виступає за високу якість лісової сертифікації PDF Друк e-mail
Вівторок, 27 травня 2014, 10:48

155_201422 травня в Москві відбулася зустріч WWF Росії, Грінпіс Росії, Лісової опікунської ради (FSC) та інших зацікавлених сторін, організована Всесвітнім фондом дикої природи (WWF).

Учасники зустрічі обговорили проблемні питання FSC сертифікації. Тільки вдосконалюючи якість сертифікації можна зберегти довіру споживачів до екологічності сертифікованої продукції - упевнений WWF.

На сьогоднішній день за системою FSC в Росії сертифіковано понад 38 млн га лісів, що становить приблизно чверть від площі всіх лісових територій країни, переданих в оренду. За площею сертифікованих лісів Росія займає друге місце в світі, поступаючись лише Канаді. Високі показники розвитку FSC сертифікації повинні свідчити про високий рівень ведення лісового господарства в країні, його екологічної, економічної та соціальної стійкості. Тим не менш, в лісовому секторі Росії все більше проявляються кризові явища, не відбувається декларований владою перехід від екстенсивного ведення лісового господарства до інтенсивного, від великомасштабних суцільних рубок до вибіркових. Натомість триває освоєння залишилися малопорушених лісових територій , відбувається широкомасштабна зміна господарсько цінних порід.

На думку неурядових екологічних організацій і найбільш відповідальних аудиторів, причина цих негативних явищ не тільки в низькому рівні ведення лісового господарства в країні, брак на підприємствах висококваліфікованих фахівців, гонитві за миттєвою вигодою на шкоду довгостроковим інтересам, а й внаслідок недостатньої опрацювання вимог FSC сертифікації.

Стандарти FSC забезпечують спеціалістам лісозаготівельних підприємств досить широкі можливості для прийняття самостійних рішень щодо забезпечення найбільш раціональних підходів до збереження лісових ландшафтів, вибору способів рубок, лісовідновлення тощо. Однак менш відповідальні лісозаготівники і контролюючі їх аудитори іноді користуються можливістю занадто широкого трактування вимог стандарту і на окремих сертифікованих підприємствах зрушення в бік реального вдосконалення практики лісоуправління відбуваються занадто повільно.

Основна увага на зустрічі була присвячена обговоренню практики реалізації та вдосконалення найбільш складних для виконання індикаторів стандарту FSC: « програма переходу від суцільних рубок» і «мозаїчність що залишається на ділянках ландшафту». Ці індикатори служать для збереження природних лісових масивів та біорізноманіття.

Учасники дискусії відзначили, що забезпечення якості FSC сертифікації  залежить від однозначності трактування вимог стандарту всіма учасниками процесу сертифікації. Так, підкреслювалося, що багато термінів потребують конкретизації визначень. Крім того, щоб забезпечити контроль за реалізацією вимог, необхідні більш чіткі кількісні та якісні показники. Були висловлені пропозиції ввести вимогу публічності програм переходу від суцільних рубок до вибіркових, що розробляються підприємствами, для забезпечення можливості незалежної громадської і наукової експертизи.

При обговоренні наголошувалося на необхідності контролюючим органам FSC, а також громадським екологічним організаціям приділяти підвищену увагу якості сертифікації підприємств, які, маючи зауваження до системи лісоуправління, намагаються вдаватися до послуг менш вимогливих аудиторів і маніпулювати ними. Учасники зустрічі також висловили побажання щодо створення ресурсного центру, організації тренінгів, присвячених кращим російським і міжнародним практикам реалізації проблемних індикаторів стандарту FSC.

Представники громадських організацій прийняли рішення розробити рекомендації щодо вдосконалення російського стандарту сертифікації, ревізію якого зараз проводить національний офіс FSC.

За матеріалами WWF

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua