Головна

Авторизація



Створення комплексної системи міжнародних стандартів - рушійна сила енергетичної галузі PDF Друк e-mail
Четвер, 10 липня 2014, 09:24

228_2014Найбільш перспективною технологією в розрізі всього енергетичного сектора в даний час є технологія використання концентрованої сонячної енергії. А все почалося 150 років тому, коли французький математик Огюст Мушо вперше в історії продемонстрував можливість створення водяної пари за допомогою механізму концентрації сонячної енергії. Але в ті часи через відсутність необхідних технологій і наявності більш доступних джерел енергії, ця концепція практично не використовувалася.

В останні роки застосування колекторів сонячної енергії  у зв'язці зі стандартним обладнанням всередині машинних залів електростанцій (парогенератори, парові турбіни, електрогенератори) стає все більш популярним. Завдяки розвитку механізмів зберігання теплової енергії, які дозволяють звести до мінімуму фактор мінливості сонячного випромінювання протягом для, місяця або року, по всьому світу стали зводитися дійсно потужні сонячні теплові електростанції. Тим не менш, необхідно провести ще досить багато роботи, перш ніж ця технологія досягає свого потенціалу.

Сучасні теплові СЕС грунтуються на дзеркалах і геліостатами, використовуваних для збору і концентрації сонячного світла, перетворюючи його в теплову енергію середньої (550°С) або високої температури (1000°С).

Отримане тепло може використовуватися для вироблення електроенергії звичайним способом за допомогою парової турбіни або двигуна Стірлінга, а також застосовуватися для інших цілей, наприклад, для здійснення технологічних процесів на промислових об'єктах. Сонячна енергія, що надходить з колекторів, як правило, поглинається теплоносіями начебто олія або розплавлена сіль, які передають тепло парогенераторів або промислового обладнання за допомогою теплообмінників.

Найперша в світі комерційна теплова СЕС під назвою PS10, побудована фахівцями компанії Abengoa Solar, була введена в експлуатацію в 2007 році недалеко від Севільї в Іспанії. Ця електростанція складається з масиву дзеркал з геліостатами і центрального приймача баштового типу, який служить для агрегації концентрованої теплової енергії. СЕС має максимальну потужність на рівні в 11 МВт. Але це далеко не межа: в даному регіоні вже зводяться геліоелектростанції подібного типу, які зможуть генерувати близько 300 МВт.

Надійною основою для створення і вдосконалення інноваційних технологій, а також для поширення вже існуючих є міжнародні стандарти. Треба відзначити, що даний сектор енергетики знаходиться на відносно ранній стадії свого розвитку. Тому основні зусилля у сфері стандартизації повинні бути спрямовані на такі моменти, як термінологія, оптичні та теплові характеристики нових теплових колекторів, тестування продуктивності, моделювання, а також вимоги щодо захисту навколишнього середовища і безпеки працівників.

Найбільш активно розробкою стандартів на теплові СЕС зараз займається Міжнародна електротехнічна комісія (IEC), технічний комітет ТК 117 "Сонячні теплові електростанції".

В даний час ТК 117 займається розробкою таких стандартів:

  • IEC/TS 62862-1-1 Ed. 1.0 "Сонячні теплові електростанції. Частина 1-1: Термінологія";
  • IEC/TS 62862-1-2 Ed. 1.0 "Сонячні теплові електростанції. Частина 1-2: Порядок формування репрезентативного сонячного року".

Ще один технічний комітет IEC - ТК 120 "Системи зберігання електроенергії" веде розробку стандартів на системи зберігання електроенергії, що вироблюється тепловими СЕС:

  • IEC 62933 Ed. 1.0 "Системи зберігання електроенергії. Термінологія";
  • IEC 62934 Ed. 1.0 "Параметри і методи тестування систем зберігання електроенергії";
  • IEC 62935 Ed. 1.0 "Планування та установка систем зберігання електроенергії";
  • IEC 62936 Ed. 1.0 "Екологічні проблеми, пов'язані з розгортанням та експлуатацією систем зберігання електроенергії";
  • IEC 62937 Ed. 1.0 "Правила техніки безпеки, пов'язані з розгортанням інтегрованих в центральну електромережу систем зберігання електроенергії".

Ринкові аналітики ратують на користь розробки комплексної системи стандартів, відзначаючи, що в умовах глобалізації, коли тендери на розробку генеруючих потужностей, що проводяться урядами, швидко стають по-справжньому міжнародними, організатори цих тендерів повинні бути впевнені в повному виконанні поставлених умов обраним виконавцем. І часом єдиним способом, за допомогою якого потенційний виконавець може гарантувати свою здатність виконати поставлене завдання, є проходження сертифікації на відповідність вимогам релевантних міжнародних стандартів.

Створення міжнародних стандартів також може забезпечити додатковий комфорт для потенційних інвесторів і кредиторів, знижуючи бар'єри на їхньому шляху, підвищуючи фінансову привабливість теплових СЕС, і, як наслідок, прискорюючи проникнення нових технологій на ринок. З урахуванням того, що міжнародні стандарти, як правило, відображають передовий досвід у відповідних галузях, вони також формують основу для підвищення довіри до нових продуктів з боку кінцевих користувачів, що спрощує реалізацію нових технічних рішень.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua