Головна

Авторизація



Аналіз життєвого циклу упаковки з технічною специфікацією ISO/TS 14067 PDF Друк e-mail
Вівторок, 19 серпня 2014, 10:29

258_2014Для вимірювання кількості ресурсів, що використовуються у виробничих процесах, оцінки ефективності цих ресурсів, а також обізнаності про залишкові матеріалів виробничого циклу в даний час в багатьох секторах економіки проводиться аналіз життєвого циклу (LCA).

Розглянемо корисність впровадження LCA для мінімізації негативного впливу промисловості на навколишнє середовище на прикладі європейської картонній індустрії.

Європейська асоціація виробників картону та картонних виробів провела комплексний аналіз даних, що надійшли від компаній, що входять до її складу, для розрахунку вуглецевого сліду. У підсумку дослідження виявилося, що виробники картону та виробів з нього мають достатньо можливостей для зниження негативного впливу на екологічну ситуацію з боку свого бізнесу. Картонна упаковка виготовляється з природно поновлюваних матеріалів, які легко утилізувати. Усвідомлюючи це, багато європейських компаній продовжують з року в рік покращувати екологічні показники.

Фахівцями були проаналізовані дані за 2011 рік, зібрані і вивчені з використанням нової методології. Ці дані охоплюють понад 69% виробничих потужностей в Європі (включаючи як целюлозно-паперові фабрики, що спеціалізуються на виготовленні картону, так і картонажні фабрики, що виробляють вироби з даного матеріалу). Ці показники порівняли з даними 2008 року. Аналіз продемонстрував поліпшення в розрізі відразу декількох екологічних категорій:

  • споживання невідновлюваних ресурсів знизилося на 1%;
  • викиди, що викликають кислотні дощі, знизилися на 4%;
  • викиди, що викликають забруднення водойм, знизилися на 6%;
  • викиди, що завдають шкоди озоновому шару, знизилися на 8%;
  • викиди вуглецю знизилися на 5%.

Такі позитивні зрушення були досягнуті за рахунок більш ефективного використання електроенергії, збільшення використання біоенергії та посилення контролю над використанням води.

Також був розрахований кількісний рівень вуглецевого сліду європейської картонній промисловості. Аналіз даних, зібраних в 2011 році, показав, що вуглецевий слід індустрії становив 915 кг (виготовленого і переробленого картону)/1т викидів СО2. У порівнянні з 2008 роком цей показник покращився на 5%.

Методи LCA також використовується для оцінки екологічного впливу європейської картонній промисловості, коли справа доходить до використання лісових ресурсів. Для досягнення більш високої ефективності використання заготовленої деревини, європейські компанії повинні оптимізувати свої технологічні процеси, орієнтуючись на національні, європейські та міжнародні стандарти і регулюючі норми. Крім того, вони можуть взяти участь у Програмах сертифікації Лісової опікунської ради (FSC) та Програмі підтримки раціонального використання лісових ресурсів (PEFC).

LCA є дуже корисним інструментом для вимірювання впливу промисловості на довкілля. Але є ще багато проблем, коли справа доходить до безпосереднього аналізу даних.

До недавнього часу не було жодного міжнародного стандарту в цій сфері, тому багато організацій використовували свої власні методики, які відрізнялися по ряду напрямків.

У 2013 році Міжнародної організації зі стандартизації (ISO) опублікувала технічну специфікацію ISO/TS 14067:2013 "Парникові гази. Вуглецевий слід продукту. Вимоги та керівні вказівки з визначення кількості та обміну даними". Документ визначає принципи, вимоги та керівні вказівки щодо кількісної оцінки вуглецевого сліду продукту, а також з обміну отриманою інформацією.

Технічна специфікація ISO/TS 14067:2013 не обов'язкова до використання, але багато експертів вважають, що вона стане основою для розробки національних нормативних документів різних країн. На даному етапі документ здатний забезпечити прозорість технологічних процесів і підвищити довіру споживачів, які можуть зробити свідомий вибір на користь екологічно чистих товарів.

Впровадження технічної специфікації ISO/TS 14067:2013 є важливим кроком вперед. Але дослідження, які проводяться за її методиками, ефективні для конкретного сектора або компанії. Коли мова заходить про порівняння, наприклад, різних матеріалів, все значно ускладнюється.

Експерти не виключають, що в майбутньому буде розроблена універсальна система аналізу життєвого циклу, що охоплює всі можливі змінні. А в даний час для отримання найкращого ефекту, підприємства повинні застосовувати аналіз LCA при оцінці компанії або сектора ринку в розрізі певних періодів часу.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua