Головна

Авторизація



Поради наших колег: ДП «Харківстандартметрологія» провело споживчу експертизу морозива пломбір PDF Друк e-mail
Середа, 03 вересня 2014, 09:06

281_2014Найблагодатнішим сезоном для виробників морозива є літо.

Цей  солодкий освіжаючий продукт користується популярністю як у дорослих, так і у дітей. Нині вибір холодних ласощів чималий: з курагою, сухофруктами, горіхами, маком, мармеладом, згущеним молоком.

В Україні діють три національних стандарти на морозиво:

ДСТУ 4733:2007 «Морозиво  молочне, вершкове, пломбір. Загальні технічні умови»;

ДСТУ 4734:2007 «Морозиво  плодово-ягідне, ароматичне; шербет, лід. Загальні технічні умови»;

ДСТУ 4735:2007 «Морозиво з комбінованим складом сировини. Загальні технічні умови».

Виробники мають можливість випускати морозиво на молочній основі (в залежності від  відсотку жиру воно буває вершковим, молочним, пломбір); морозиво з комбінованим складом (крім молочних компонентів, до нього входять рослинні жири); заморожені фруктові та ягідні соки.

Здавалося б, є можливість виробляти продукцію і чесно інформувати  про склад її на упаковці. Проте, як виявилось, щоб вижити в конкурентній  боротьбі, виробники йдуть на здешевлення продукції за будь-яку ціну. На першому плані опинився зовнішній вигляд упаковки, її оригінальне оформлення, подовження терміну придатності. А продукти зі збільшеним терміном зберігання, як правило, «нафаршировані» сильнодіючими консервантами, які є небезпечними для здоров’я і дітей, і дорослих.

А ось власне якість ласощів стала питанням другорядним. Морозиво може називатися «пломбір», «вершкове», «молочне» лише в тому випадку, коли воно виготовлене без застосування олій, що не завжди так.

Для експертизи продукції було взято 8 зразків морозива пломбір з різною кількістю молочного жиру різних виробників, яке виготовлене відповідно до вимог державного стандарту ДСТУ 4733:2007 та реалізовувалось в роздрібній торговельній мережі Харкова:

1. Морозиво пломбір «Ескімос», 12% жиру, фас. у вафельні стаканчики масою 1/80 г ТМ «Рудь» (Виробник ПАТ «Житомирський маслозавод». Адреса виробника та адреса потужностей: Україна, 10002, м. Житомир, вул. Івана Гонти, 4).

2. Морозиво пломбір «Белая Бяроза», 15% жиру, фас. у вафельні стаканчики  масою 1/70 г ТМ «Белая Бяроза» (Виробник ТОВ «Ласунка». Адреса виробника та адреса потужностей: Україна, 49127, м. Дніпропетровськ, вул. Гаванська, 14).

3. Морозиво пломбір «Малюк-ам», 15% жиру, фас. у вафельні стаканчики масою 1/70 г ТМ «Ласунка» (Виробник ТОВ «Ласунка». Адреса виробника та адреса потужностей: Україна, 49127, м. Дніпропетровськ, вул. Гаванська, 14).

4 Морозиво пломбір «Пломбір 19», 19% жиру, фас. у вафельному  стаканчику масою 1/70 г ТМ «Хладик» (Виробник ПрАТ «Хладопром». Адреса виробника та адреса потужностей: Україна, 61099, м. Харків, вул. Хабарова, 1)

5. Морозиво пломбір «Золотий Стандарт» з ароматом пломбіру, 12% жиру, фас. у вафельні стаканчики масою 1/65 г ТМ «Ажур» (Виробник ТОВ «Еліт». Адреса виробника та адреса потужностей: Україна, 207021, Черкаська обл., м. Сміла, вул. Рози Люксембург, 21).

6. Морозиво пломбір «Пломбір Дитинства» у вафельному стаканчику масою 1/70 г ТМ «Мушкетер» (Виробник ТОВ фірма «Мушкетер». Адреса виробника: Україна, 49045,  м. Дніпропетровськ, вул. Єсеніна, 24. Адреса потужностей: 49005, м Дніпропетровськ, Лоцманський узвіз, 6).

7. Морозиво пломбір з листовими вафлями  масою нетто 1/90 г ТМ «Три ведмеді» (Виробник ТОВ «Три ведмеді». Адреса виробника: Україна, 02099, м. Київ, вул. Зрошувальна, 7. Адреса потужностей: Україна, 13300, Житомирська обл., м. Бердичів, вул. Володарського, 65).

8. Морозиво пломбір «Ескімо», масова частка молочного жиру у суміші морозива 15%, масою нетто 1/60 г ТМ «Геркулес» (Виробник ПрАТ «Геркулес». Адреса виробника та  адреса потужностей виробництва: Україна, 83112, м. Донецьк, пр. Ленінський, 69).

Продукція була закуплена в торгівельній мережі:

  • ТОВ «Сучасний модерн», ТБ «Рост»;
  • ТОВ «Експансія», гіпермаркет «Фоззі»:
  • ТОВ «Група Рітейлу України», магазин «Караван»;
  • магазин ТОВ «Восторг».

Якість продукції визначалась в Державній випробувальній лабораторії ДП «Харківстандартметрологія» за органолептичними, мікробіологічними механічними (маса нетто), фізико-хімічними показниками, в тому числі за ідентифікацією жиру (вмістом рослинних жирів), якістю пакування та маркування.

Як прокоментували результати експертизи фахівці ДП «Харківстандартметрологія», на сьогодні вимоги до морозива пломбір регламентуються:

  • національним стандартом ДСТУ 4733:2007 «Морозиво молочне, вершкове, пломбір. Загальні технічні умови»;
  • Законом України «Про захист прав споживачів»;
  • ст. 38 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів»;
  • Технічним регламентом щодо правил маркування харчових продуктів, затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 28.10.2010 р. №487, зі змінами та доповненнями.

За результатами проведеної експертизи встановлено, що з 8 протестованих зразків  морозива 4, тобто половина, за різними показниками не відповідали вимогам нормативної документації та інформації, заявленій на етикетці.

В морозиві «Пломбір Дитинства» ТМ «Мушкетер» виявлено наявність рослинного жиру, що не допускається нормативним документом та свідчить про грубу фальсифікацію продукту.

Зразки морозива «Пломбір Дитинства» ТМ «Мушкетер» та «Малюк-ам» ТМ «Ласунка» мали невідповідність за мікробіологічними показниками. Так, у морозиві пломбір «Малюк-ам» ТМ «Ласунка» виявлені  бактерії групи кишкової палички, а в морозиві «Пломбір Дитинства» ТМ «Мушкетер» – патогенні мікроорганізми  «Staphylococcus aureus», що не допускається. Слід зазначити, що вживання такої продукції може призвести до розладів травлення, дисбактеріозу та навіть кишкового отруєння.

Невідповідності щодо маркування мали пломбіри «Малюк-ам» ТМ «Ласунка», «Золотий Стандарт» ТМ «Ажур» та «Ескімо» ТМ «Геркулес».

Так, на упаковці морозива ТМ «Ласунка» нанесена недостовірна інформація, яка вводить в оману споживача, а саме в складі продукту зазначено вміст кондитерської глазурі 5,7% та наведено її склад. Фактично ж будь-яка глазур на поверхні морозива відсутня, а в його назві не значиться, що воно глазуроване. Крім того, є зауваження щодо відсутності на упаковці інформації про калорійність в кДж.

На етикетці морозива ТМ «Ажур» у складі продукту не зазначено вміст (у %) вафельного стаканчику від загальної маси продукту, сорт борошна пшеничного та клас харчової добавки «розпушувач тіста» для інгредієнту «натрій двовуглекислий».

На морозиво «Ескімо» ТМ «Геркулес» маркування нанесене дуже дрібним шрифтом, що не забезпечує надання споживачу необхідної, своєчасної та достовірної інформації про продукт, у маркуванні відсутні гранично допустимі відхилення від номінальної кількості продукту.

Підбиваючи підсумки споживчої експертизи, генеральний директор ДП «Харківстандартметрологія» Володимир Величко констатував, що ситуація з морозивом на Харківському ринку є далекою від ідеальної. Усі невідповідності, які були виявлені під час експертизи, свідчать про порушення санітарних норм на підприємствах при виробництві продукції, недостатній рівень контролю за її якістю та безпечністю з боку керівництва.

За результатами споживчої експертизи також встановлено, що на підприємствах мають місце порушення технологічної дисципліни при закладці сировини. Зокрема, молочна сировина замінюється на рослинні жири, тобто дорога сировина – на дешеву.

Аби придбане морозиво не стало причиною інтоксикації та не призвело до інших проблем у майбутньому, В. Величко радить дотримуватися наступних рекомендацій:

  • не купувати деформовану продукцію, що свідчить про те, що морозиво неодноразово заморожували й розморожували;
  • обирати товар, який зберігається в морозильній камері;
  • звертати увагу на термін придатності.

Під час вибору морозива слід звертати увагу на якість маркування. Якщо на упаковці не зазначені терміни та умови зберігання, якщо дати та вся інформація нанесені не чітко, в недоступній для сприйняття формі, відсутні відомості про виробника або імпортера з адресою та телефоном, склад продукту – не варто обирати такий продукт.

Результати споживчої експертизи морозива пломбір наведені в таблиці >>>

ДП «Харківстандартметрологія»

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua