Головна

Авторизація



Стандарти ISO відкривають нові економічні можливості PDF Друк e-mail
Четвер, 04 вересня 2014, 09:26

283_2014В даний час керівники підприємств по різному розцінюють необхіднсті впровадження міжнародних стандартів. Деякі розглядають міжнародні стандарти як "квитки" на нові перспективні ринки, інші бачать в них джерело безцінних знань експертів, тоді як більшість інших розглядають процедуру впровадження таких документів як неминуче зло або перешкоду, яку необхідно подолати. При цьому ефект від впровадження міжнародних стандартів вкрай рідко оцінюється в цифровому вираженні, а адже цифри говорять багато про що.

Нещодавно експертами Міжнародної організації зі стандартизації (ISO) було проведено аналіз ряду практичних прикладів впровадження міжнародних стандартів з метою визначення фінансової віддачі від подібної процедури.

Необхідність створення механізму точної кількісної оцінки економічних переваг від впровадження міжнародних стандартів перебувала в центрі уваги організації ISO та її членів протягом досить тривалого періоду часу. Звернення з проханням створити подібний механізм почали надходити на адресу ISO також досить давно.

Щоб прискорити пошук рішення цієї задачі, організація сформувала групу з трьох десятків компаній-членів і провела ретельне дослідження того, як ці компанії використовують стандарти, і які економічні переваги вони отримують. Експерти також вивчили окремий сектор економіки однією азіатської країни.

До вибірки потрапили найрізноманітніші суб'єкти господарювання: від малих підприємств з 25 співробітниками і річною виручкою з продажів близько 4.5 млн. доларів США до конгломератів з багатотисячним штатом і річним оборотом більше 1.5 млрд. доларів США. Ці компанії представляли різні сектори бізнесу: від виробництва продуктів харчування до будівництва та телекомунікацій.

Результати дослідження виявилися дуже різноманітними. Вони залежали від розміру конкретної компанії, сфери її діяльності і набору використовуваних стандартів. Але для всіх вивчених компаній переваги від впровадження стандартів були досить помітними. Розглянутий показник в кількісному вираженні, як правило, становив від 0,15% до 5% від річної виручки з продажу даних компаній.

Дослідження дозволило зробити ще один цікавий висновок, який стосується впливу міжнародних стандартів на цілі галузі і сектора економіки. Йдеться про будівельну індустрію Сінгапуру. Кілька років тому галузь з оборотом у кілька мільярдів доларів США представила серію національних IT-стандартів SS CP 83, які стосувалися впровадження та використання систем автоматизованого проектування. Дослідження показало, що дані стандарти істотно підвищили продуктивність і ефективність робочих процесів в галузі, спрощуючи розробку технічних креслень і забезпечує обмін подібною документацією в електронному вигляді з використанням системи CORENET між різними архітекторами і архітектурними бюро. Ця ж система використовується і для надання креслень без необхідності роздруківки на розгляд регулюючим органам для подальшого затвердження або відхилення.

Всі гравці будівельної галузі азіатській юрисдикції впровадили дані стандарти і в даний час використовують їх при розробці, плануванні, будівництві і введенні в експлуатацію будівель і споруд. Експерти з'ясували, що розглянуті стандарти допомогли гравцям сінгапурського будівельного сектора заощадити близько 250 мільйонів доларів США в період між 2003 і 2012 роками.

За останні десять років було проведено декілька досліджень з метою кількісної оцінки економічних і соціальних переваг стандартів. Але лише невелика кількість подібних досліджень були дійсно масштабними, охоплювали цілі держави.

Результати серії недавніх досліджень, проведених у Німеччині і Великобританії, дозволяють говорити про пряму кореляцію між використанням міжнародних добровільних стандартів на основі консенсусу та економічним зростанням, підвищенням продуктивності праці, поліпшенням динаміки експорту та ряду інших факторів на рівні окремих держав.

Дослідження, проведене фахівцями Британського інституту стандартів (BSI), який є членом ISO, показало, що завдяки стандартам валовий внутрішній продукт (ВВП) західноєвропейської країни виріс за минулий рік на 2.5 млрд., при цьому завдяки цим же документам продуктивність праці у Великобританії в останні роки збільшувалася на додаткові 13% на рік.

Аналогічне дослідження провели фахівці Німецького інституту стандартів (DIN), який також є членом ISO. Вони визначили, що завдяки міжнародним добровільним стандартам на основі консенсусу ВВП Німеччини зростає на 1% на рік. Подібні дослідження, проведені в США, Австралії та Канаді, лише підтверджують наведені вище висновки.

За матеріалами ISO

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua