Головна

Авторизація



Безпеку екзоскелетов Cyberdyne забезпечать стандарти ISO PDF Друк e-mail
П'ятниця, 05 вересня 2014, 10:18

285_2014Чи є спосіб, завдяки якому людина, що пересувається в інвалідному візку, знову зможе ходити? Чи можливо людині знайти сверхсилу і допомагати іншим людям у разі надзвичайних ситуацій? Незабаром все це стане можливим. Для цього потрібен роботизований костюм - екзоскелет, який здатний зчитувати і розуміти думки користувача.

Фахівці в галузі робототехніки з японської компанії Cyberdyne створили прототип подібного екзоскелета і в даний час ведуть його тестування. Такий роботизований костюм отримав назву HAL (Hybrid Assistive Limb). Вмонтована в нього електроніка може зчитувати і аналізувати сигнали мозку людини і за допомогою певних приводів перетворювати їх в різні рухи.

За словами генерального директора Cyberdyne Йошиюкі Санкая розробка цієї унікальної системи стала можливою, завдяки співпраці між Cyberdyne та Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO).

Екзоскелет HAL є першим у своєму роді з точки зору глибини інтеграції між людиною і машиною, тому найважливішим завданням, яку повинні вирішити інженери компанії Cyberdyne,  э забезпечення його безпеки. Всі можливі ризики, розглянуті фахівцями ще в процесі розробки пристрою, але на жаль поки немає відповідних законів і норм, здатних захистити користувачів. У зв'язку з цим виникає питання: хто гарантує, що нові пристрої на кшталт HAL будуть на 100% безпечні?

У даній ситуації підвищити довіру користувачів до нових пристроїв можуть міжнародні стандарти. Компанія Cyberdyne однією з перших у світі запровадила новий стандарт ISO 13482: 2014 "Роботи і роботизовані пристрої. Вимоги безпеки до роботів для персонального догляду". Документ був опублікований в цьому році і вже встиг зацікавити керівників багатьох компаній, що спеціалізуються на виготовленні побутової робототехніки. Але Cyberdyne впровадила цей стандарт ще в той час, коли робота над ним знаходилася на стадії проекту.

Компанія Cyberdyne є не просто користувачем стандарту: японці також активно брали участь в процесі його розробки. Керівництво компанії вважає, що її внесок у розробку міжнародних стандартів, допоможе в майбутньому створити надійну інфраструктуру для формується галузі побутової робототехніки. Крім того, Cyberdyne бере участь в роботі технічного комітету ISO, відповідального за розвиток документів, які пов'язані з робототехнікою медичного призначення.

Раніше японці впровадили стандарт ISO 13485: 2009 "Вироби медичні. Система менеджменту якості. Вимоги для регулюючих цілей" з метою ефективного просування своєї продукції на ринку медичного обладнання.

Впровадження стандарту ISO 13485: 2009 розглядалося керівництвом компанії як вимушений захід, необхідний для просування HAL в якості медичного приладу. З іншого боку, участь в створенні і подальше впровадження нового стандарту ISO 13482: 2014 було вкрай важливим з точки зору формування нового ринку роботизованих систем для персонального догляду, а також забезпечення безпеки подібних пристроїв. Японці вважають, що в майбутньому обидва стандарти можуть бути інтегровані, оскыльки сфера застосування екзоскелетов подыбних HAL знаходиться на кордоні між медициною і особистими потребами споживачів.

Головною перевагою ISO 13482:2014 є те, що цей документ здатний відкрити ринок для нового покоління роботів. До цих пір, виробники роботизованих пристроїв були зобов'язані дотримуватися жорстких правил безпеки, що застосовуються в медичній індустрії, але подібні правила не завжди підходять для цієї технології. Таким чином, створювалися ринкові бар'єри. Але активне поширення нового стандарту має змінити ситуацію на краще.

Вимоги безпеки до роботів для персонального догляду все ще є предметом активного обговорення, адже  сама технологія все ще перебуває на початковому етапі свого розвитку. Але з точки зору фахівців компанії Cyberdyne міжнародні стандарти  вже зараз здатні забезпечити основу для подальшого розвитку цього бізнесу. І це один з найбільш наочних прикладів того, як стандарти можуть прокласти шлях для інновацій. Але  розробникам цих документів слід діяти вкрай обережно, щоб не створювати бар'єри для виробників.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua