Головна

Авторизація



Стандарти ISO на сторожі пожежної безпеки PDF Друк e-mail
П'ятниця, 14 листопада 2014, 12:07

381_2014Пожежа може статися в будь-якому місці - навіть там, де її найменше очікують. Ключовим сектором, який потребує активного проведення заходів в галузі пожежної безпеки, є будівельна індустрія. Але вогонь може виникати і на транспорті, промислових об'єктах, у лісових угіддях і на землях сільськогосподарського призначення.

Для ефективної боротьби з подібними надзвичайними ситуаціями та усуненням їх наслідків пожежна безпека повинна розглядатися в ширшому контексті управління ризиками та пом'якшення наслідків стихійних лих. Запобігти ризику виникнення пожежі, мінімізувати наслідки загоряння і захистити людські життя допоможуть стандарти. Саме тому вони є невід'ємною частиною концепції пожежної безпеки.

Розробкою міжнародних стандартів в даній сфері займається технічний комітет ТК ISO 92 "Пожежна безпека".

Які ж проблеми в галузі забезпечення пожежної безпеки існують в даний час?

Основним завданням проведення різних заходів в області пожежобезпеки виступає зниження ризику для людей, майна та навколишнього середовища.

Однією з основних проблемою є те, що багато організацій недостатньо уваги приділяють завчасному проведенню заходів щодо запобігання пожежонебезпеки. Зазвичай це відбувається вже після надзвичайних ситуацій, наслідки яких доводиться усувати.

Все більш важливим фактором стає поведінка людини у випадках загорянь, яке посилюється високою концентрацією людей в густонаселених районах.

Якщо говорити про захист майна від вогню, проблема полягає в тому, що дуже складно гарантувати досить високий рівень безпеки сучасних технологій, інноваційних продуктів або матеріалів, з яких вони виробляються.

В даний час захист навколишнього середовища стає пріоритетом номер один для багатьох компаній і держустанов. Обсяг забруднюючих речовин, що формуються в результаті пожеж, майже такий же великий, як наслідки роботи електростанцій, промислових об'єктів і транспортних засобів із двигунами внутрішнього згоряння. Тому зниження ризику виникнення пожежі повинно займати центральне місце в стратегіях охорони навколишнього середовища.

Які переваги стандарти ISO несуть сегменту пожежної безпеки?

Інженери з питань пожежної безпеки вже давно прямо або опосередковано використовують стандарти ISO. Вони застосовують нові інструменти і методи, які повинні проходити процедуру сертифікації на відповідність загальноприйнятим стандартам. Відповідні документи створює Міжнародна організація по стандартизації - ISO. Насправді ISO та її члени є ініціаторами більшості ініціатив у сфері. При цьому важливо, щоб національні та регіональні організації зі стандартизації вивчали вже існуючі документи, перш ніж братися за розробку нових.

Одним з найбільш важливих і актуальних напрямків у сфері стандартизації є проведення кордону розділу між лісами та міськими зонами. Розробка відповідного документа необхідна, щоб звести до мінімуму ймовірність поширення лісових пожеж на урбаністичні райони, що часто трапляється в останні роки.

Ще однією проблемою, яка турбує розробників стандартів, є пожежонебезпека промислових об'єктів. Проблеми в даному випадку пов'язані з різноманітністю технологічних процесів. При цьому для розробки якісних стандартів необхідна додаткова підтримка з боку самих промисловців.

І, нарешті, важливо спробувати адаптувати вже наявні стандарти ISO для транспортної галузі, таких транспортних засобів, як легкові автомобілі, автобуси, поїзди, кораблі і літаки. Прекрасним прикладом ефективного використання міжнародних стандартів для подібної діяльності є Міжнародна морська організація. Ця організація дає посилання до ряду документів ISO в своїх процедурах випробувань кораблів на вогнестійкість і в багатьох випадках активно бере участь у створенні нових стандартів ISO.

Чи існує різниця між проблемами пожежної безпеки в розвинених країнах і країнах, що розвиваються?

Різниця справді є. Тоді як розвинені країни прагнуть зосередитися на регіональних або навіть національних стандартах (прикладом виступають США і ЄС), країни, що розвиваються найчастіше потребують міжнародних стандартах, які характеризуються більшою універсальністю. Процес розробки стандартів є дуже трудомістким, тому колективна робота над цими документами в рамках платформи ISO є вкрай вдалим вибором для країн, що розвиваються, дозволяючи їм економити фінансові ресурси і час. Проте, дуже важливо, що б до роботи над стандартами залучалося якомога більше країн, незалежно від того, є вони розвинутими або тими, що розвиваються.

Пожежобезпека регулюється самостійно кожною країною. При цьому стандарти Міжнародної організації з стандартизації, що стосуються систем пожежобезпеки, досить часто використовуються на національному та регіональному рівнях для цілей регулювання. Одним з найбільш яскравих прикладів виступають європейські випробувальні стандарти, які допомагають вивчити вплив вогню на будівельні матеріали. Методи випробувань Єврокласс (Euroclass) засновані на декількох стандартах ISO, спочатку розроблених ТК 92. Ці методи служать основою для класифікації та маркування продукції, доступної на ринку будматеріалів Європи.

Надалі експерти ТК 92 будуть і далі удосконалювати свої стандарти, щоб не допустити виникнення пожеж або ж зробити можливим його гасіння на самому початковому етапі.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua