Головна

Авторизація



Новий стандарт ISO 37001 проти хабарів PDF Друк e-mail
Середа, 19 листопада 2014, 10:28

385_2014Всі ми чули вислів "кожна людина має свою ціну". На жаль, часто воно цілком відповідає дійсності. Корупція існує в багатьох країнах і секторах економіки. Вона може бути як дрібною, наприклад, хабар поліцейському, щоб той не виписував штраф за перевищення швидкості, так і великою, наприклад, підкуп чиновника, щоб виграти великий тендер.

Для жителів деяких регіонів подібне характерно більшою мірою, ніж для мешканців інших. Хабарництво не афішується. Посадові особи, із зрозумілих причин, не бажають відкрито говорити про те, від кого, як часто і на які суми вони беруть хабарі. Саме тому в більшості країн світу корупція є звичним явищем.

Є багато місць, де підкуп чиновників є частиною нормальної ділової практики. У деяких випадках хабара можуть пропонуватися добровільно, в інших - суб'єкти господарювання змушені підкупляти корупціонерів: якщо вони не підкуплять того чи іншого чиновника, то не отримають контракт або дозвіл в обхід бюрократичної тяганини. Зрозуміло, що хабарництво є аморальною практикою, але корупціонерам це не заважає.

За оцінками експертів Світового банку, більше одного трильйона доларів США виплачується щорічно у вигляді хабарів корупціонерам. Більше того, практика показує, що хабарництво дозволяє отримати досить вагомі конкурентні переваги. Дослідження, проведене в Гарвардській школі бізнесу, показало, що запускають антикорупційні ініціативи фірми розвивають свій бізнес більш повільно, ніж їх конкуренти-хабарники. Фахівці з Гарвардської школи бізнесу також з'ясували, що 35 відсотків корупціонерів з північноамериканського регіону оперують сумами близько 100 000 доларів США, тоді як 16 відсотків хабарів перевищують 500 000 доларів США.

Міжнародна некомерційна організація Transparency International, головний офіс якої знаходиться в Берліні (Німеччина), працює з компаніями та бізнес-асоціаціями, щоб посилити боротьбу з корупцією. Організація допомагає партнерам розробляти і здійснювати програми по боротьбі з корупцією на всіх рівнях, а також виступає за підвищення прозорості звітності в корпоративному секторі.

Активні учасники антикорупційного руху спираються на ряд міжнародних конвенцій, країни-підписанти яких вводять кримінальну відповідальність за хабарництво і вживають ефективних заходів для запобігання корупції та боротьби з нею. Особливе значення мають Конвенція Організації Об'єднаних Націй проти корупції, а також Конвенція Організації Економічного Співробітництва та Розвитку щодо боротьби з хабарництвом посадових осіб іноземних державних органів при проведенні міжнародних ділових операцій.

Боротьбі з корупцією також сприяє діяльність Міжнародної організації зі стандартизації (ISO). У цьому напрямку працює її підкомітет ПК 278 "Антикорупційна система управління", до складу якого входять експерти з 26 країн. Цей підкомітет був сформований в 2013 році. Вхідні до складу ПК 278 експерти розуміють, що для перемоги над корупцією недостатньо простої доробки законів, посилення кримінальних/адміністративних методів покарання і підвищення ефективності їх виконання - для викорінення хабарництва потрібно вирішити ряд проблем етичного плану. При цьому організаціям також слід переконатися у відсутності корупції як всередині своїх власних бізнес-структур, так і серед своїх партнерів по ланцюжку поставок.

Щоб спростити вирішення подібних завдань, ПК 278 зайнявся розробкою нового міжнародного стандарту, який буде описувати антикорупційну систему управління. Стандарт створюється "з нуля". В даний час він почав приводитися до реальної форми. Майбутній стандарт ISO 37001 буде враховувати міжнародний досвід у галузі антикорупційних ініціатив. Він буде застосовний до всіх організацій, незалежно від їх типу, розміру і характеру діяльності.

Стандарт допоможе стороннім органам з сертифікації встановити і підтвердити той факт, що та чи інша сертифікується організація успішно впровадила розумні і співмірні заходи, спрямовані на запобігання хабарництва. Ці заходи включають в себе навчання, оцінку ризиків, внутрішній аналіз фінансових і комерційних операцій, посилення контролю в галузі звітності, позаплановий аудит та розслідування. Новий стандарт ISO 37001 в даний час розробляється в тому ж форматі, що інші стандарти на системи управління  ISO 9001: 2008 "Системи управління якістю. Вимоги" та ISO 14001: 2004 "Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування". Це спростить впровадження нового стандарту багатьма компаніями та організаціями.

Як зазначив глава ПК 278: "Це значний крок у боротьбі з хабарництвом на глобальному рівні. Діючі в даний час антикорупційні ініціативи будуть значно посилені першим реальним міжнародним стандартом, що описує повноцінну антикорупційну систему менеджменту. Керуючись ISO 37001, організації зможуть застосовувати передовий досвід в галузі запобігання і виявлення випадків хабарництва, незалежно від країни, в якій вони працюють».

Чи буде сертифікація тієї чи іншої організації на відповідність вимогам ISO 37001 надавати гарантії повної відсутності хабарництва? Однозначну відповідь на це питання дати складно, так як ті ж системи управління безпекою (пожежної, екологічної і так далі) не можуть забезпечити абсолютну впевненість у відсутності ризику надзвичайних ситуацій. Проте дотримання керівних принципів, пропонованих укладачами нового стандарту ISO 37001, обов'язково допоможе підвищити ефективність кроків щодо запобігання хабарництва.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua