Головна

Авторизація



Стандартизація систем безпеки механічного обладнання. Досвід різних країн PDF Друк e-mail
Середа, 26 листопада 2014, 10:27

394_2014Забезпечення безпеки механічного обладнання вже давно стало пріоритетним завданням для кінцевих користувачів таких систем. І це не дивно. Адже кожен збій у роботі викликає простий механічного устаткування і призводить до виникнення незапланованих витрат, що негативно відбивається на стані бізнесу. Важливим інструментом протидії таким ситуаціям є міжнародні, регіональні та національні стандарти на системи безпеки механічного обладнання, а також програми оцінки відповідності продукції вимогам цих стандартів.

Фахівці великого німецького виробника промислового устаткування Bosch Rexroth провели комплексне дослідження досвіду різних країн в області розробки стандартів на безпеку механічного устаткування і надали огляд подібних ініціатив, реалізованих протягом останніх років в ЄС, США, Китаї, Бразилії та Туреччини.

Європейський Союз: першопрохідці в галузі впровадження системного підходу

В ЄС і ряді інших регіонів кількість стандартів і норм на системи безпеки механічного обладнання зростала в геометричній прогресії, починаючи з 1990-х років. Пізніше всілякі регіональні та національні стандарти безпеки стали активно застосовуватися в зв'язці з міжнародними стандартами, що спрощувало виробникам обладнання процес виходу на нові ринки.

Після прийняття Директиви про механічне обладнанні 2006/42/EC Європейський Союз не тільки успішно гармонізував безліч національних стандартів, але й представив нову регулюючу систему, що стала моделлю для наслідування для багатьох регіональних об'єднань. З кінця 2009 року тільки те механічне обладнання, яке відповідають вимогам Директиви про механічне обладнанні 2006/42/EC, може продаватися на території ЄС. Відповідальність за дотримання цієї директиви несуть виробники подібних систем: вони повинні створювати документацію, що описує механізми забезпечення функціональної безпеки виробленого механічного обладнання, і включати цю документацію у комплекти поставки своєї продукції.

"Директива про механічне обладнання дозволила гармонізувати регулюючі норми в розрізі всіх галузей промисловості і країн-членів ЄС. Будь то механічні інструменти, пакувальні лінії або робочі платформи - інженери-конструктори повинні завжди проводити оцінку ризиків, визначати необхідний рівень функціональної безпеки, а також забезпечувати надійну реалізацію відповідних нормативних вимог. Слід зазначити, що інженери часто відчувають труднощі при роботі з різноманіттям сучасних стандартів. Завдяки директиві про механічне обладнанні 2006/42/EC рівень подібних незручностей вдалося значно знизити", -  відзначив віце-президент з питань безпеки представництва Bosch Rexroth в країнах Бенілюксу Воутер Леусден.

"Близько 50 відсотків пов'язаних з безпекою стандартів і норм, які доступні в даний час, були створені Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO) та Міжнародної електротехнічної комісією (IEC). Більша частина решти документів була розроблена європейськими організаціями: Європейським комітетом з стандартизації (CEN) та Європейським комітетом з стандартизації в електротехніці (CENELEC). Слід зазначити, що за останні п'ять років значимість європейських стандартів дещо зросла не в останню чергу завдяки вступу в силу Директиви про механічне обладнанні 2006/42/EC" -, зазначив спеціаліст з систем промислової безпеки з Франції Фредерік Харман.

США: На шляху до гармонізації

Система стандартів на безпеку механічного обладнання США дуже різноманітна. Кількість стандартів і норм значно зросла після початку нового тисячоліття. Сукупне число стандартів навіть вище, ніж у Європі. Як зазначила фахівець американського відділення Bosch Rexroth з безпеки Анжела Паттерсон це пояснюється, насамперед, тим, що в США є безліч державних органів, що розробляють стандарти як на національному рівні, так і для кожного окремого штату. Експерт також зазначила, що в останні роки все чіткіше вимальовується тенденція до гармонізації американських стандартів з європейськими.

На сьогоднішній день 70 відсотків прийнятих в США документів вже відповідають міжнародним або європейським стандартам. Тим не менш, все ще залишається безліч стандартів, які характерні виключно для північноамериканського держави.

Китай і Туреччина: Основна увага міжнародним стандартам

Міжнародні стандарти спрощують процес отримання доступу до зовнішніх ринків виробниками механічного обладнання з самих різних куточків світу. Саме тому багато підприємств ще на етапі проектування своєї продукції приймають ці стандарти, що значно знижує потребу в адаптації механічного обладнання для експортних потреб в подальшому. За даним шляхом пішли багато орієнтовані на експорт країни на зразок Китаю та Туреччини.

"Забезпечення безпеки механічного обладнання стає все більш важливим аспектом ведення бізнесу для китайських виробників. Слід зазначити, що вони дуже швидко адаптуються до міжнародних стандартів. Раніше бізнес багатьох виробників Піднебесної був спочатку орієнтований на азіатські та африканські ринки, але тепер вони прагнуть зосередитися на європейському та американському ринках, для яких характерні вельми жорсткі регулюючі норми", - зазначив фахівець з безпеки китайського філії Bosch Rexroth Гуйхуа Ін.

"Коли справа доходить до безпеки механічного обладнання, Туреччина фокусується майже виключно на європейських і міжнародних стандартах. У цьому полягають значну перевагу для місцевих підприємств із сектора машинобудування, що вкрай важливо, оскільки продукція машинобудування займає другий рядок у переліку експортних надходжень нашої країни. Гармонізація місцевих регулюючих норм з екосистемою міжнародних стандартів дозволяє швидше адаптувати експортовану продукцію до вимог зарубіжних ринків. Роботу в даному напрямку можна назвати досить успішною. Зрештою, п'ять найбільших виробників механічного обладнання Туреччині експортують свою продукцію в більш ніж сотню країн,"- заявила менеджер представництва компанії Bosch Rexroth в Туреччині Атілла Явуз.

Бразилія: Регулюючі норми охоплюють навіть встановлене раніше механічне обладнання

Бразилія, будучи одним з держав-членів блоку БРІКС, змогла досягти значного прогресу в плані індустріалізації і є одним з найбільш значущих ринків механічного обладнання сучасності.

"Кількість бразильських стандартів на безпеку механічного обладнання подвоїлося за останні п'ять років, але латиноамериканська країна в даній сфері фокусується головним чином на створенні аналогів міжнародних та європейських стандартів. Наприклад, лінійка бразильських стандартів NR12, яка була переглянута в 2010 році, тепер тісно пов'язана з європейської Директиви про механічне обладнанні. Тим не менш, є одна важлива відмінність: дію стандартів з сімейства NR12 поширюється не тільки на знову вироблене обладнання, але і на вже встановлене раніше і експлуатоване в даний момент механічне обладнання. Старі системи можуть бути повторно продані, тільки якщо вони відповідають вимогам NR12. Саме тому фахівці Bosch Rexroth модернізували вже більше 400 встановлених пресів, для забезпечення відповідності новим вимогам у сфері безпеки, "- зазначив фахівець з безпеки бразильського філії Bosch Rexroth Фернандо Лопес.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua