Головна

Авторизація



Стандарти ISO для зимового відпочинку PDF Друк e-mail
Середа, 28 січня 2015, 11:34

25_2015Гірськолижний сезон 2015 року в самому розпалі. Якщо ви не проти прокотитися з вітерцем з пологого схилу на своїх двох, не забудьте гарненько підготуватися. Ви можете розібрати своє старе спорядження, що пилилося до цього на горищі, купити нові лижі і лижні черевики або ж орендувати спорядження за смаком. Проте, незалежно від стану і походження спорядження (нове воно чи старе, куплене або орендоване), а також від вашого улюбленого стилю пересування по схилу (класичний, коньковий, крос-кантрі, даунхіл, турінг, телемарк і так далі), перед кожним підйомом на гору для подальшого спуску по її схилу слід самим ретельним чином перевірити стан і відрегулювати лижні кріплення. Зробити це допомагають документи, розроблені Міжнародною організацією зі стандартизації (ISO).

У багатьох випадках любителям активного відпочинку на гірських схилах доводиться використовувати різні елементи спорядження (безпосередньо лижі, лижні кріплення і лижні черевики), від різних виробників. При цьому всі три компоненти повинні бути повністю сумісні між собою. І стандарти ISO відіграють ключову роль у досягненні цієї мети, гарантуючи максимальну безпеку лижників шляхом забезпечення сумісності між лижами, кріпленнями і черевиками.

Фахівці ISO до теперішнього часу розробили і регулярно оновлюють міжнародні добровільні стандарти на основі консенсусу для кожного типу лижних кріплень. У число цих документів входять серед іншого такі:

ISO 8061: 2004 "Кріплення для гірських лиж. Вибір рівнів крутного моменту під час розмотування";

ISO 9838: 2008 "Кріплення для гірських і туристичних лиж. Підошви для тестування кріплень";

ISO 9462: 2014 "Кріплення для гірських лиж. Вимоги та методики тестування";

ISO 13992: 2014 "Кріплення для гірських і туристичних лиж. Вимоги та методики тестування";

ISO 8364: 2007 "Гірські лижі і кріплення для них. Область розміщення кріплень. Вимоги та методики тестування";

ISO 8614: 1997 "Кріплення для гірських лиж. Словник";

ISO 11087: 2004 "Кріплення для гірських лиж. Фіксуючі пристрої. Вимоги та методики тестування";

ISO 9465: 2012 "Кріплення для гірських лиж. Бічне розмикання під впливом ударного навантаження. Метод тестування".

Виробники гірськолижного спорядження покладаються на ці та інші стандарти ISO при визначенні розміру гвинтів для кріплення, монтажних характеристик, а також зон кріплення на лижах. Деякі стандарти охоплюють ще більш специфічні моменти. Приміром, в ISO 9465: 2012 описано механізм розмикання кріплень для вивільнення лижного черевика під впливом зовнішньої сили. У цьому документі пояснюється, чому лижі можуть від'єднатися, коли ви падаєте. Так що після чергового падіння і втрати лиж не поспішайте засмучуватися: пам'ятайте, що кріплення від'єдналася для того, щоб ви не отримали травму, при цьому нормальне функціонування цього механізму говорить про оптимальний підбір та налаштування спорядження.

Доопрацюванням перерахованих вище, а також ряду інших стандартів, так само як і створенням нових документів подібного плану, займається підкомітет ПК 4 "Спорядження для занять спортом на снігу" при технічному комітеті ТК 83 "Спортивне спорядження, а також спорядження для відпочинку" у складі ISO.

Голова підкомітету Хельмут Хольцер зазначив, що робота по стандартизації гірськолижного спорядження почалася ще в 70-х роках минулого століття. Але вже тоді питання про кріплення лижі та черевика був одним з найважливіших на порядку денному. Перші відповідні стандарти розроблялися по кілька років. Тепер же ці документи регулярно оновлюються, щоб забезпечити відповідність технічному прогресу. Хольцер, зазначив, що сучасні лижі технічно набагато складніше вироблених в минулому столітті аналогів, що робить катання на них набагато легше і безпечніше.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua