Головна

Авторизація



Профільні міністерства та експерти домовилися впровадити європейський підхід у поводженні з відходами упаковки PDF Друк e-mail
П'ятниця, 10 квітня 2015, 09:26

109_2015Українські виробники та імпортери товарів в упаковці  вважають необхідним запровадити розширену відповідальність виробника за збір та утилізацію відходів упаковки.

Керівники Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства екології та природних ресурсів України та понад 50 представників бізнесу та галузевих асоціацій погоджуються на необхідності запровадження відкритого та загальноприйнятого підходу до переробки та утилізації сміття та упаковки.

Меморандум про впровадження в Україні європейського принципу розширеної відповідальності виробника за збирання, переробку та утилізацію упаковки підписало 17 галузевих об’єднань виробників та імпортерів товарів в упаковці, серед яких – Американська торгівельна палата в Україні, Укркондпром, Укроліяпром, Спілка молочних підприємств України, Укрпиво, УКРПЕК та інші.

Обговорення принципів, які лягли в основу меморандуму, відбулося в рамках круглого столу, ініційованого Мінекономрозвитку, Американською торгівельною палатою в Україні, Європейською Бізнес Асоціацією та Українською Пакувально-Екологічною Коаліцією. Серед запрошених на круглий стіл були керівники міністерств та інших структур виконавчої влади, народні депутати України, голови галузевих та бізнес-асоціацій, представники провідних міжнародних та національних компаній, представники громадських організацій та журналісти.

Принцип розширеної відповідальності виробника (РВВ) застосовує 28 країн Європейського Союзу. Він покладає на виробника відповідальність за збір, транспортування, переробку та утилізацію упаковки, таким чином стимулюючи виробника застосовувати екологічні види упаковки. Впровадження цього принципу та закріплення його на законодавчому рівні дозволить привести  українську нормативну базу у сфері поводження з відходами у відповідність з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС і створення законодавчої бази для дерегуляції та ефективного функціонування галузі.

«Уряд вже скасував неефективну державну монополію у сфері поводження з відходами упаковки, лібералізувавши ринок і давши йому поштовх до розвитку. У результаті цього кроку обсяг переробленої вторсировини повинен збільшитися, а негативний вплив на довкілля – зменшитися. Наступним кроком повинно стати впровадження успішного європейського досвіду та закріплення його на законодавчому рівні», – сказав заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

В Україні, за даними Мінрегіону, всього 4% твердих побутових відходів переробляються. Решта накопичується на звалищах і полігонах, забруднюючи землю, повітря і воду. Тим часом, країни Євросоюзу ще у 2012 році переробляли 65% таких відходів.

«Ключем до успіху в Європі є розширена відповідальність виробників, які доклали багато зусиль до просвітницької роботи серед споживачів. У таких країнах як Україна інформування населення є першочерговим кроком до успіху. Coca Cola Hellenic готова ділитися своїм досвідом, накопиченим у 28-ми країнах, де ми працюємо», – сказала Сабіна Штрнад, директор з відновлення ресурсів Coca-Cola Hellenic HBC.

Наприклад, у Чехії понад 70% населення постійно сортують побутові відходи, а всього у країні встановлено понад 240 тисяч контейнерів для роздільного збирання сміття. Ще у 2002 році Чехія прийняла закон про упаковку, яким встановила спільну відповідальність за збір і сортування відходів упаковки муніципалітетів та виробників. У свою чергу, виробники  передали свої зобов'язання зі збору  відходів упаковки акредитованій державою приватній компанії ЕКО-КОМ. Компанія  за кошти бізнесу організувала роздільне збирання відходів упаковки у 6 000 муніципалітетів, при цьому держава контролює ефективність діяльності оператора. У результаті впровадження цієї моделі лише за перші три роки обсяг утилізації відходів упаковки зріс у 4 рази, а зараз в Чехії переробляється 72% всієї упаковки, яка потрапляє на ринок.

Створення приватної компанії, яка б за кошти виробників займалася роздільним збиранням, транспортуванням, сортуванням та переробкою відходів упаковки, доцільно і для України.  Експерти проекту реформи регуляторної системи України EasyBusiness спільно з Пакувально-Екологічною Коаліцією «УКРПЕК» детально проаналізували досвід європейських країн та можливості їх застосування в нашій країні. «Європейська модель поводження з відходами упаковки матиме для України не лише екологічний, а й економічний ефект. Щороку ми втрачаємо до мільйона тонн паперу та картону, 0,6 мільйона тонн скла і таку ж кількість полімерів, які могли б перероблятися. Натомість, значний обсяг вторинної сировини імпортується», – говорить співзасновник EasyBusiness Микола Гайдай.  «Проаналізувавши різні моделі поводження з відходами, ми дійшли висновку, що розширена відповідальність виробника за власну упаковку є найефективнішою для України», – сказав експерт.

Іноземний та український бізнес – члени Європейської Бізнес Асоціації та Американської торгівельної палати – активно підтримують запровадження в Україні сучасного підходу до поводження з відходами упаковки. Головне, на думку бізнесу, – це прозорість та ефективність використання коштів, які вони сплачуватимуть за  збір і сортування відходів упаковки, та можливість контролювати результати роботи.

Голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна наголосила: «Модель розширеної відповідальності виробника передбачає саме співучасть виробника в процесі збору і переробки відходів упаковки. Податок чи інші форми збору позбавляють виробника цієї можливості і не гарантують цільового використання зібраних коштів саме на організацію процесу переробки. Друге заперечення – це бажання вирішити питання утилізації всіх видів відходів одним законом. Проте найкраще – ворог хорошого, і поки ми обговорюємо і шукаємо шляхи вирішення цих питань, зняти проблему з утилізацією відходів упаковки можна вже і невідкладно»

Робоча група Міністерства екології та природних ресурсів України, до складу якої входили фахівці та експерти міністерств, Державної регуляторної служби, представники бізнесових кіл та громадських організацій, підготувала законопроект «Про упаковку та відходи упаковки», який передбачає впровадження європейських норм та принципів, зокрема – розширеної відповідальності виробників товарів в упаковці. На сьогодні, законопроект проходить процедуру погодження відповідними міністерствами. Учасники круглого столу домовилися про необхідність прийняття законопроекту «Про упаковку та відходи упаковки» Верховною Радою України та погодилися, що тісна співпраця між державою, бізнесом та громадським сектором необхідна заради ефективного розвитку галузі поводження з відходами упаковки та покращення екологічної ситуації в країні.

Прес-служба Мінекономрозвитку

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua