Головна

Авторизація



В Україні буде удосконалено контроль за ГМО PDF Друк e-mail
Середа, 03 червня 2015, 09:14

163_2015Соя, ріпак, кукурудза, бавовна, картопля, цукровий буряк  - це лише незначна частина генно-модифікованих рослин, які є у світі. В Європі досить стримано ставиться до їх вирощування, у ЄС сіють ГМ-кукурудзу, а для споживання дозволено 35 модифікацій рослин та їх продуктів.

Ряд країн ЄС досягли через міжнародний  суд  права  заборонити  виробництво ГМ-продукції на своїй території. Для прикладу: у світі сільгоспугіддя з ГМО  зайнято 170 млн га, и лише 0,15 % припадають на ЄС.

У січні 2013 року  Європейська комісія  вирішила  призупинити  процес дозволу на  вирощування генетично  модифікованих організмів в рамках ЄС  до закінчення його повноважень в 2014 році.

В Україні на сьогодні заборонено вирощування  генно-модифікованих рослин у відкритому ґрунті. Офіційно у нас немає жодного продукту з ГМО, але за даними Всеукраїнської екологічної ліги, в Україні майже 80% трансгенної сої.

Згідно статті 13 Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів»  генетично модифіковані  організми,  що   використовуються   у відкритій  системі,  повинні  відповідати  вимогам  біологічної та генетичної безпеки за  умови  дотримання  передбаченої  технології використання.

Обов'язковою умовою  використання  ГМО  у відкритій системі є наявність методів  і  методик  їх  ідентифікації,  розроблених  за міжнародними стандартами та затверджених в установленому порядку в Україні.

В той же час Закон забороняє вивільнення в  навколишнє  природне  середовище ГМО до їх державної реєстрації, крім вивільнення  в  навколишнє природне при проведенні державних випробувань.

Тобто норми Закону в Україні не виконують.

Крім того, у Законі встановлено, що держава через уповноважені органи має контролювати проведення заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських  рослин. Але забезпечення дотримання суб’єктами господарювання вимог Закону без встановлення відповідальності є неможливим, оскільки при виявленні порушень Закону уповноважені законодавством органи за наслідками здійснення заходів державного нагляду (контролю) не можуть вплинути на їх усунення.

У зв’язку з цим було розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» щодо здійснення державного нагляду (контролю) за обігом генетично модифікованих організмів.

Документом передбачається удосконалити положення Закону  в частині здійснення контролю за дотриманням правил біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання ГМО у відкритих системах, а також встановити адміністративну відповідальність за порушення вимог Закону і механізм утилізації такої продукції. Проектом закону запропоновані розміри штрафних санкцій, що встановлюються в економічно обгрунтованих розмірах.

Прийняття законопроекту дозволить попередити негативний вплив генетично модифікованих організмів на здоров'я людини або довкілля, та забезпечити здійснення контролю за якістю та безпечністю зерна і продуктів його переробки.

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» щодо здійснення державного нагляду (контролю) за обігом генетично модифікованих організмів >>>

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua