Головна

Авторизація



Зміна клімату. Яку допомогу надають стандарти? PDF Друк e-mail
П'ятниця, 11 грудня 2015, 11:57

275_2015На початку грудня у Парижі проходила двадцять перша сесія Конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, а також одинадцята сесія Наради сторін Кіотського протоколу. У заходах взяли країни, метою яких є ефективна взаємодія в галузі уповільнення глобального потепління та пов'язаних з цим негативних ефектів для світової економіки. Крім того, завданням цих преговорів було вироблення всеохоплюючої  угоди з метою обмеження глобального потепління до певного цільового рівня.

Діяльність щодо зменшення викидів парникових газів, а також пом'якшення негативних ефектів зміни клімату та адаптації до нових умов ведуть державні регулюючі органи, компанії та організації зі стандартизації. При чому роль останніх у створенні дійсно ефективних інструментів для вирішення проблеми зміни клімату складно переоцінити. Саме міжнародні стандарти здатні допомогти всім зацікавленим сторонам досягти цілей в галузі сталого розвитку, оскільки вони  описують інноваційні рішення для адаптації до зміни клімату.

На сьогодняшній день фахівці ISO підготували і опублікували без малого 6 сотень екологічних  стандартів, в тому числі документи, що стосуються моніторингу зміни клімату, кількісної оцінки викидів парникових газів, управління навколишнім середовищем. Таким чином, у розпорядженні ISO є найрізноманітніші міжнародні стандарти, здатні допомогти всім зацікавленим сторонам в пошуку вирішення проблеми зміни клімату, а також підтримати зусилля розвинених країн щодо пом'якшення негативних наслідків глобального потепління і адаптації до нових умов.

Чудовим прикладом в цьому напрямку є серія стандартів ISO 14064 "Парникові гази", які допомагають комерційним і некомерційним організаціям здійснити кількісну оцінку викидів парникових газів. Не менш важливим є документ ISO 14065:2013 "Парникові гази. Вимоги до органів з валідації та верифікації тверджень щодо парникових газів для їх застосування у разі акредитації чи інших форм визнання". Стандарти серій ISO 14001 "Системи екологічного управління" та ISO 50001 "Системи енергетичного управління" сприяють поширенню передового досвіду в галузі раціонального природокористування та застосування енергетичних ресурсів.

Для досягнення значущих результатів всі зацікавлені сторони повинні використовувати послідовні і порівняльні методології з протидії зміні клімату. Це дозволить здійснювати ефективний і прозорий обмін порівнянними результатами роботи в цьому напрямку. Стандарт ISO 14080 "Керівництво. База для обміну передовою практикою, принципам і керівними вказівками щодо методологій роботи з парниковими газами", нещодавно підготовлений для публікації, допоможе всім зацікавленим сторонам вести розробку нових методологій, а також використовувати існуючі.

З метою залучення уваги до своїх проектів в області протидії зміні клімату ISO спільно з Інститутом управління парниковими газами (GHGMI) організувала власний захід з кліматичної стійкості, який проходив паралельно з Конференцією. Метою цього заходу виступало поглиблення співпраці між органами, що розробляють стандарти, обговорення прогалин у галузі стандартизації та інформування зацікавлених сторін. З іншого боку, організатори Конференції, під час подготовки заходу використовували стандарт ISO 20121:2012 "Системи управління стійкістю заходів. Вимоги та керівництво з використання", який визначає вимоги до системи управління стійкістю різного роду заходів і дає вказівки для забезпечення відповідності цим вимогам. Цей інструмент охоплює три аспекти стійкості: економічну, екологічну і соціальну.

 

Сopyright 2009-2024, csm.kiev.ua